Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt.
- To czas, kiedy o problemach zwierząt mówi się głośniej. Więc mówmy częściej i głośniej o tym, że zwierzęta też czują, myślą, pragną i marzą – przypomina Przemysław Wojtacha z Malborskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt Reks.
Jak bumerang wraca pytanie podstawowe: czy malborski samorząd zainicjuje budowę schroniska dla zwierząt, które docelowo służyłoby wszystkim gminom na terenie powiatu malborskiego? Problem dla wszystkich jest ten sam, bo trudno znaleźć placówkę, która podpisze długoterminową umowę, na mocy której będzie przyjmować bezdomne zwierzęta.
- Jeśli chodzi o budowę schroniska dla zwierząt, to przygotowujemy się obecnie do konstrukcji nowego budżetu, który, jak wiemy, z uwagi na liczbę zaplanowanych wydatków, będzie budżetem bardzo trudnym. Budowa schroniska dla zwierząt jest niewątpliwie sprawą bardzo ważną i na pewno zostanie przez burmistrza i przez radnych przeanalizowana. Jeśli okaże się, że budżet jest na tyle „mocny”, by to przedsięwzięcie podjąć, to na pewno tę sprawę rozważymy – deklaruje Jerzy Skonieczny, wiceburmistrz Malborka.
Choć o to zapytaliśmy, magistrat nie odpowiedział, czy rozważał poszukiwania partnerów, a za takich mógłby mieć organizację opieki nad zwierzętami oraz samorządy gmin powiatu malborskiego.
- Nie zastanawialiśmy się nad tym, ale jeśli otrzymalibyśmy taką propozycję, na pewno by nas ucieszyła – mówi Anna Gatelis, szefowa Malborskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt Reks. – Dzięki temu moglibyśmy w pełni realizować nasze statutowe zadania i panować od początku do końca nad losem bezdomnych zwierząt, promować adopcje, zapraszać do współpracy wolontariuszy, zwłaszcza młodzież.
Dzięki takiemu rozwiązaniu korzyści miałyby nie tylko czworonogi, bo także koszty utrzymania byłyby mniej uciążliwe dla miejskiej kasy. Organizacja pozarządowa mogłaby szukać zewnętrznych źródeł finansowania, pozyskiwać także prywatnych sponsorów. Niestety, obecny malborski samorząd nie inicjuje także rozmów na ten temat z włodarzami pozostałych gmin powiatu. Tymczasem to właśnie na terenie którejś z nich trzeba byłoby poszukać odpowiedniego miejsca. A wymagania przy okazji takiego przedsięwzięcia są dwojakie. Z jednej strony schronisko musi być oddalone od ludzkich skupisk, by nie było uciążliwe dla mieszkańców. Z drugiej – lokalizacja musi zapewniać łatwy dostęp do takiej placówki, by czworonożnych podpiecznych mogli odwiedzać wolontariusze, także młodzi, a także by było do niego po drodze potencjalnym nowym opiekunom.
Dlaczego więc władzom Malborka nie zależy, by raz na zawsze rozwiązać problem, który jest „wałkowany” od ponad dwóch dekad? Okazuje się, że na razie urzędnicy nie mają noża na gardle.
- Miasto jest przygotowane na to, by zwierzęta zaginione, bezdomne można było umieszczać w bezpiecznym miejscu. Mamy gwarancję zabezpieczenia miejsc w tczewskim schronisku na przyszły rok.- zapewnia wiceburmistrz Skonieczny.
Cztery łapy w bibliotece
Z okazji przypadającego w pierwszej połowie października Międzynarodowego Tygodnia Zwierząt, w bibliotece pedagogicznej będzie można oglądać niezwykłą wystawę. Złożyły się na nią prace dzieci i młodzieży, które są pokłosiem konkursu plastycznego i literackiego „Kot i pies – nasi przyjaciele”. Zorganizowali go wspólnie Reks i Urząd Miasta Malborka. Warto przypomnieć, jak przyjaźń z czworonogami widzi najmłodsze pokolenie.
Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia malborskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Pedagogicznej, czyli od poniedziałku do piątku w godz. 11 – 17. Przypominamy, że placówka mieści się na pl. Słowiańskim 5, w budynku magistratu.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Reklama
Zwierzaki bez widoku na schronisko
MALBORK. Nie tylko miłośnicy czworonogów wielokrotnie zgłaszali postulat budowy schronienia dla bezdomnych i porzucanych zwierząt. Na liście inwestycji malborskiego samorządu nie ma takiego zadania.
- Anna Szade
- 08.10.2009 00:00 (aktualizacja 08.08.2023 09:54)

Data dodania:
08.10.2009 00:00
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarcinTreść komentarza: zrobcie cos z tym mostem do cho....! nie mogę dojeżdżać normalnie autem do pracy, tylko muszę telepać się tymi rozklekotanymi pociągami :-@@@@XXXXData dodania komentarza: 28.11.2025, 15:34Źródło komentarza: MOST TCZEWSKI ODBUDUJE STRABAG?! Sąd orzekł w odwołaniu firmy – podano rażąco niską cenę !!Autor komentarza: MalborzankaTreść komentarza: A mowia ze seniorzy sa biedni a tu 86latka i 200tys miala w domuData dodania komentarza: 23.11.2025, 15:56Źródło komentarza: Seniorka straciła ponad 200 tys. zł przez fałszywe pracownice ZUSAutor komentarza: T.Treść komentarza: W środę zbiera się rada nadzwyczajna gminy w sprawie kontrowersyjnej decyzjiData dodania komentarza: 2.10.2025, 22:00Źródło komentarza: Kontrowersje w Koniecwałdzie. Protest przeciwko planowanej bazie magazynowo-transportowej
Reklama
Temperatura: 4°C Miasto: Malbork
Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 11 km/h
Reklama
Reklama









Napisz komentarz
Komentarze