piątek, 5 grudnia 2025 10:30
Reklama

Zamek Krzyżacki zdobyty! Król Jagiellończyk wjechał bez rozlewu krwi

MALBORK. 140 tys. osób obejrzało widowisko i uczestniczyło w innych atrakcjach podczas trzydniowego Oblężenia Malborka.
Zamek Krzyżacki zdobyty! Król Jagiellończyk wjechał bez rozlewu krwi
X Oblężenie Malborka zakończone
Znana w całej Polsce plenerowa impreza Oblężenie Malborka miała swój mały jubileusz. To już po raz 10. wojska polskie i krzyżackie nawiedziły miasto, a kupcy i rzemieślnicy wystawili się ze swoimi towarami. W fosie można było oglądać potyczki rycerzy, turnieje kusznicze i łucznicze oraz pokazy konne. Na Międzymurzu Zachodnim rozłożył się jarmark średniowieczny, a wokół kościoła św. Jana można było zaopatrzyć się w całkiem współczesne różności.
Tradycyjnie, tę wielką letnią imprezę rozpoczął kolorowy korowód - przemarsz wojsk polskich i krzyżackich ulicami miasta. Wraz z mieszkańcami podążyli w stronę bram zamku, by tam wśród wiwatów i wystrzałów rozpocząć świętowanie.
Nocne spektakle, które przyciągnęły tysiące widzów, rozgrywane na Wałach von Plauena różniły się od tych wystawianych wcześniej.
Tym razem, do pokrzyżackiej warowni król Kazimierz Jagiellończyk wjechał bez rozlewu krwi. Wykupił malborski zamek (tczewski i iławski też) za 190 tys. zł węgierskich od najemnych wojsk, które warowni miały strzec, ale się zbuntowały, bo im zakon krzyżacki nie płacił. Jednak podczas wojny 13-letniej, bo o tych czasach opowiadał tegoroczny nocny spektakl, wiele razy prowadziły walki polskie i krzyżackie siły, zatem bitwy nie brakowało i podczas 10. edycji oblężenia.
Według danych płynących z Muzeum Zamkowego, Malbork w tych dniach odwiedziło ok. 140 tys. ludzi i wydaje się, że to dotychczasowy rekord.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Sylwestrowa Wielka Gala Wiedeńska - Johann Strauss i Przyjaciele Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2025 18:00 – Data zakończenia wydarzenia: 31.12.2025 22:00 Romantyzm, humor i wirtuozeria prosto z Wiednia Przeżyj magiczny wieczór sylwestrowy w Centrum Kultury i Sztuki. Zapraszamy na niezwykłe widowisko Wielką Galę Wiedeńską - Johann Strauss i Przyjaciele, w którym klasyka muzyczna spotyka się z blaskiem noworocznego show: od porywających arii, przez pełne energii polki, aż po roztańczone walce. W ten wyjątkowy wieczór zabierzemy Was w podróż do magicznego świata wiedeńskich sal balowych XIX w., pełnego przepychu, tańca i radości. Na scenie wystąpią wybitni soliści z polskich i zagranicznych teatrów operowych, których głosy i charyzma nadadzą wydarzeniu niepowtarzalny klimat, łącząc dostojność opery z lekkością i humorem operetki. Ukoronowaniem Gali będzie udział Royal Strauss Orchestra – zespołu, który swoim brzmieniem przeniesie Was prosto do Wiednia. Ich muzyka porwie Was do tańca i zachwyci nawet najbardziej wymagających melomanów. Na scenie pojawi się także Grand Royal Ballet, którego wytworne choreografie i lekko żartobliwe akcenty dodadzą wieczorowi magii, łącząc zachwyt nad kunsztem tancerzy z dobrą zabawą.Wielka Gala Wiedeńska to coś więcej niż koncert – to pełen emocji spektakl, który łączy romantyzm, humor i wirtuozerię. Zachwycające dekoracje i wyjątkowa atmosfera sprawiają, że poczujecie się jak uczestnicy prawdziwego balu sylwestrowego w dawnej stolicy Austrii. W tę jedyną noc scena Centrum Kultury i Sztuki stanie się centrum sylwestrowej zabawy, a każdy widz przeniesie się do świata miłości, tańca i niekończącej się radości. Jednym słowem – klasa, elegancja, śmiech i muzyka, która rozgrzeje serca i przywita Nowy Rok w wielkim stylu!  Wielka Gala Wiedeńska - Johann Strauss i Przyjaciele |Sylwester w CKiS31 grudnia 2025, godz. 18.00Sala widowiskowa CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: 150 zł dostępne w kasie CKIS oraz online na stronie: bilety24.plSylwestrowa  Wielka Gala Wiedeńska - Johann Strauss i Przyjaciele
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Malbork

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
test