piątek, 5 grudnia 2025 09:47
Reklama

Sławni ludzie w Malborku Wspomnienia Juliana Ursyna Niemcewicza z wizyty w malborskim zamku

MALBORK Dramatopisarz, poeta, tłumacz, uczony i działacz społeczno-polityczny. Julian Ursyn Niemcewicz (1757–1841) był postacią barwną i nietuzinkową, obdarzoną wieloma talentami, żywym temperamentem, humorem oraz ciętym językiem (il. 1).
Sławni ludzie w Malborku Wspomnienia Juliana Ursyna Niemcewicza z wizyty w malborskim zamku
Widoki zamku malborskiego z roku 1802 roku autorstwa nieznanego artysty, Archiwum Muzeum Zamkowego w Malborku

Był patriotą, który ukochał swoją ojczyznę i poświęcił jej swoje długie, ponad osiemdziesięcioletnie życie. Pozostawił po sobie bogatą spuściznę literacką i publicystyczną. Jako zwolennik Stronnictwa Patriotycznego i poseł na Sejm Wielki współtworzył projekt Konstytucji 3 Maja, której celem była reforma ustrojowa upadającej Rzeczypospolitej. Dziś jedna z warszawskich dzielnic – Ursynów – usytuowanych na lewym brzegu Wisły, wywodzi swą nazwę od starego przydomka rodu Niemcewiczów herbu Rawicz. Autor Powrotu posła mieszkał tam w latach dwudziestych XIX stulecia w pałacyku na skarpie rzecznej, zajmując się – dla wytchnienia duszy – ogrodnictwem i literaturą. I – jak mówi legenda – w parku opodal swojej (wówczas) wiejskiej rezydencji zasadził czarny orzech z nasion podarowanych mu przez Jerzego Waszyngtona, prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, którego poznał na emigracji. Miejsce to odwiedzał m.in. Juliusz Słowacki, który sportretował jego właściciela w postaci Prezesa w słynnym Kordianie, młodzieńczym dramacie napisanym w Genewie w 1833 roku.

(...)

Więcej w bieżącym numerze Gazety Malborskiej z dnia 31 lipca 2019


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Sylwestrowa Wielka Gala Wiedeńska - Johann Strauss i Przyjaciele Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2025 18:00 – Data zakończenia wydarzenia: 31.12.2025 22:00 Romantyzm, humor i wirtuozeria prosto z Wiednia Przeżyj magiczny wieczór sylwestrowy w Centrum Kultury i Sztuki. Zapraszamy na niezwykłe widowisko Wielką Galę Wiedeńską - Johann Strauss i Przyjaciele, w którym klasyka muzyczna spotyka się z blaskiem noworocznego show: od porywających arii, przez pełne energii polki, aż po roztańczone walce. W ten wyjątkowy wieczór zabierzemy Was w podróż do magicznego świata wiedeńskich sal balowych XIX w., pełnego przepychu, tańca i radości. Na scenie wystąpią wybitni soliści z polskich i zagranicznych teatrów operowych, których głosy i charyzma nadadzą wydarzeniu niepowtarzalny klimat, łącząc dostojność opery z lekkością i humorem operetki. Ukoronowaniem Gali będzie udział Royal Strauss Orchestra – zespołu, który swoim brzmieniem przeniesie Was prosto do Wiednia. Ich muzyka porwie Was do tańca i zachwyci nawet najbardziej wymagających melomanów. Na scenie pojawi się także Grand Royal Ballet, którego wytworne choreografie i lekko żartobliwe akcenty dodadzą wieczorowi magii, łącząc zachwyt nad kunsztem tancerzy z dobrą zabawą.Wielka Gala Wiedeńska to coś więcej niż koncert – to pełen emocji spektakl, który łączy romantyzm, humor i wirtuozerię. Zachwycające dekoracje i wyjątkowa atmosfera sprawiają, że poczujecie się jak uczestnicy prawdziwego balu sylwestrowego w dawnej stolicy Austrii. W tę jedyną noc scena Centrum Kultury i Sztuki stanie się centrum sylwestrowej zabawy, a każdy widz przeniesie się do świata miłości, tańca i niekończącej się radości. Jednym słowem – klasa, elegancja, śmiech i muzyka, która rozgrzeje serca i przywita Nowy Rok w wielkim stylu!  Wielka Gala Wiedeńska - Johann Strauss i Przyjaciele |Sylwester w CKiS31 grudnia 2025, godz. 18.00Sala widowiskowa CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: 150 zł dostępne w kasie CKIS oraz online na stronie: bilety24.plSylwestrowa  Wielka Gala Wiedeńska - Johann Strauss i Przyjaciele
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Malbork

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
test