Ekspozycja ta opowiada w szerokim spektrum o egzystencji mieszkańców dawnej Pomezanii na przestrzeni kilku stuleci: od XII do XV wieku. Jej osią jest materiał zabytkowy pozyskany w trakcie wykopalisk w Białej Górze, którą utożsamia się historycznym Zantyrem, niegdysiejszą komturią krzyżacką. Różnorodne przedmioty znalezione w trakcie badań archeologicznych opowiadają o kulturze materialnej i duchowej jednego z wymarłych plemion pruskich. Są też przyczynkiem do konfrontacji i porównań informacji zawartych w źródłach pisanych z materialnymi artefaktami z minionej epoki. Na wystawie zobaczymy m.in. narzędzia codziennego użytku, jak naczynia gliniane, noże, nożyce, przęśliki, elementy średniowiecznego stroju (obrączki, różnego typu sprzączki i zakończenia pasa), różnego typu broń poczynając od topora, a kończąc na grotach i bełtach kuszy, uzbrojenie ochronne (fragment zbroi płytkowej) i oporządzenie jeździeckie (ostrogi). Znajdują się tam też zabytki z zakresu rybołówstwa i szkutnictwa, jak haczyki na ryby i ciężarki sieciowe oraz środki płatnicze funkcjonujące w wymianie towarowej.
Reklama
O mieszkańcach dawnej Pomezanii
SZTUM W ubiegły piątek, 26 lipca o godz. 17.00, w Zamku w Sztumie, Oddziale Muzeum Zamkowego w Malborku, nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy czasowej wystawy „Prusowie. Życie i kultura mieszkańców średniowiecznej Pomezanii w XII–XV wieku”, której kuratorami są archeolodzy Zbigniew Sawicki i Waldemar Jaszczyński.
- Informacja według strony internetowej Muzeum Zamkowego w Malborku
- 01.08.2019 08:55

Autor: fot. L. Okoński
Data dodania:
01.08.2019 08:55
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarcinTreść komentarza: zrobcie cos z tym mostem do cho....! nie mogę dojeżdżać normalnie autem do pracy, tylko muszę telepać się tymi rozklekotanymi pociągami :-@@@@XXXXData dodania komentarza: 28.11.2025, 15:34Źródło komentarza: MOST TCZEWSKI ODBUDUJE STRABAG?! Sąd orzekł w odwołaniu firmy – podano rażąco niską cenę !!Autor komentarza: MalborzankaTreść komentarza: A mowia ze seniorzy sa biedni a tu 86latka i 200tys miala w domuData dodania komentarza: 23.11.2025, 15:56Źródło komentarza: Seniorka straciła ponad 200 tys. zł przez fałszywe pracownice ZUSAutor komentarza: T.Treść komentarza: W środę zbiera się rada nadzwyczajna gminy w sprawie kontrowersyjnej decyzjiData dodania komentarza: 2.10.2025, 22:00Źródło komentarza: Kontrowersje w Koniecwałdzie. Protest przeciwko planowanej bazie magazynowo-transportowej
Reklama
Temperatura: 0°C Miasto: Malbork
Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 12 km/h
Reklama
Reklama









Napisz komentarz
Komentarze