niedziela, 7 grudnia 2025 12:36
Reklama

Szpital przekształcony - zdrowy lecz nie prywatny

MALBORK. Malborski szpital od roku funkcjonuje jako spółka Powiatowe Centrum Zdrowia. Nie jest jednak sprywatyzowany. Czy ta decyzja o przekształceniu lecznicy, podjęta przez władze powiatu, wyszła na dobre personelowi i pacjentom? Czy przekształcenie opłaciło się?
Szpital przekształcony - zdrowy lecz nie prywatny
Powiatowe Centrum Zdrowia w Malborku powstało prawie rok temu, i jak mówi prezes spółki, przekształcenie wyszło wszystkim na dobre. Przypomnijmy, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, który był zadłużony na 30 mln zł, postawiono w stan likwidacji. Konta lecznicy w całości zajął komornik, a personel nie otrzymywał pensji. Zaczynało brakować leków i innych koniecznych środków medycznych, opatrunkowych – właściwie wszystkiego.
Aby ratować malborski szpital, władze powiatu powołały spółkę z czystym kontem.
Jak wygląda sytuacja szpitala po roku funkcjonowania spółki?
- Utrzymujemy płynność finansową – zapewnia Dariusz Kostrzewa, prezes Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku i jednocześnie dyrektor szpitala. - I jest to największy, najważniejszy efekt przekształcenia. Nie ma strat, a za rok ubiegły mieliśmy mały plus. Wynagrodzenia są wypłacane na czas, a ostatnio były nawet podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek.
Ze zmian w malborskim szpitalu zadowolony jest nie tylko personel. Również pacjenci powiatu malborskiego i okolic mogą czuć się bezpiecznie. W lecznicy przybywa specjalistycznych poradni i coraz lepszego sprzętu diagnostycznego.
- Jesteśmy na półmetku poradni tomokomputerowej – zapowiada Barbara Kawińska, zastępca dyrektora szpitala ds. medycznych. - W pierwszym tygodniu czerwca będzie instalowany tomograf.
Do dyspozycji pacjentów są poradnie: urologiczna, mammograficzna i chirurgiczna, a niebawem przybędzie cukrzycowa. Na miejscu, w szpitalu, jest również lekarz ortopeda.
Malborski szpital, po przekształceniu, zmienia się. Sukcesywnie remontowane są sale chorych, jak mówi Dariusz Kostrzewa -  Nie wszystkie naraz, by nie zamykać oddziałów. Chirurgia ma już 5 odnowionych sal chorych, ginekologia 2, a remonty dalej trwają.
Pracownicy szpitala już nie pracują jako wolontariusze, jest spokojniej i stabilnie. Jedyną troską, która spędza sen z oczu władzom powiatu, jest spłata długu wierzycielom w ciągu 14 najbliższych lat.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Sylwestrowa Wielka Gala Wiedeńska - Johann Strauss i Przyjaciele Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2025 18:00 – Data zakończenia wydarzenia: 31.12.2025 22:00 Romantyzm, humor i wirtuozeria prosto z Wiednia Przeżyj magiczny wieczór sylwestrowy w Centrum Kultury i Sztuki. Zapraszamy na niezwykłe widowisko Wielką Galę Wiedeńską - Johann Strauss i Przyjaciele, w którym klasyka muzyczna spotyka się z blaskiem noworocznego show: od porywających arii, przez pełne energii polki, aż po roztańczone walce. W ten wyjątkowy wieczór zabierzemy Was w podróż do magicznego świata wiedeńskich sal balowych XIX w., pełnego przepychu, tańca i radości. Na scenie wystąpią wybitni soliści z polskich i zagranicznych teatrów operowych, których głosy i charyzma nadadzą wydarzeniu niepowtarzalny klimat, łącząc dostojność opery z lekkością i humorem operetki. Ukoronowaniem Gali będzie udział Royal Strauss Orchestra – zespołu, który swoim brzmieniem przeniesie Was prosto do Wiednia. Ich muzyka porwie Was do tańca i zachwyci nawet najbardziej wymagających melomanów. Na scenie pojawi się także Grand Royal Ballet, którego wytworne choreografie i lekko żartobliwe akcenty dodadzą wieczorowi magii, łącząc zachwyt nad kunsztem tancerzy z dobrą zabawą.Wielka Gala Wiedeńska to coś więcej niż koncert – to pełen emocji spektakl, który łączy romantyzm, humor i wirtuozerię. Zachwycające dekoracje i wyjątkowa atmosfera sprawiają, że poczujecie się jak uczestnicy prawdziwego balu sylwestrowego w dawnej stolicy Austrii. W tę jedyną noc scena Centrum Kultury i Sztuki stanie się centrum sylwestrowej zabawy, a każdy widz przeniesie się do świata miłości, tańca i niekończącej się radości. Jednym słowem – klasa, elegancja, śmiech i muzyka, która rozgrzeje serca i przywita Nowy Rok w wielkim stylu!  Wielka Gala Wiedeńska - Johann Strauss i Przyjaciele |Sylwester w CKiS31 grudnia 2025, godz. 18.00Sala widowiskowa CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: 150 zł dostępne w kasie CKIS oraz online na stronie: bilety24.plSylwestrowa  Wielka Gala Wiedeńska - Johann Strauss i Przyjaciele
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Malbork

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
test