Reklama
Dziadek do orzechów - balet
"Dziadek do orzechów"
Państwowa Opera Bałtycka
Gdańsk, al. Zwycięstwa 15
Historii opartej na bajce Ernesta Teodora Amadeusza Hoffmanna, przeniesionej na scenę przez geniusza klasycznej choreografii, Mariusa Petipa, towarzyszy jedna z najbardziej urokliwych partytur w dziejach muzyki. Jej sekret tkwi w dwuwarstwowej kompozycji. Z jednej strony muzyka "Dziadka do orzechów" zdaje się być pogodna, momentami wręcz sielska i beztroska. Odmalowuje świat dziecięcych marzeń i magię bożonarodzeniowej nocy. Z drugiej, wrażliwy słuchacz usłyszy jednak coś więcej, głęboki smutek którym podszyty jest cały balet. Dzieło powstało w okresie szczególnym dla kompozytora. Opuszczony przez najbliższych, nękany chorobami i napadami melancholii, Czajkowski nie potrafił uchronić przed smutkiem swojej twórczości.
O wysokiej wartości tej partytury przesądza jednak coś jeszcze, jej podobieństwo do symfonii („Przecież balet to też symfonia” - mawiał sam kompozytor). Motywy muzyczne zazębiają się ze sobą, powracają, ulegają przekształceniom. Całość dopełnia jak zwykle świetna u Czajkowskiego instrumentacja.
"Dziadek do orzechów" pozyskał admiratorów na całym niemal świcie. Jak żadne inne dzieło sztuki opowiada o najpiękniejszej chwili w roku - pełnym czarów wieczorze Bożego Narodzenia.
inscenizacja i choreografia: Wasylij Wajnonen, Uran Azimow, Sławomir Gidel
kierownictwo muzyczne: Janusz Przybylski
scenografia: Władysław Wigura, Bruno Sobczak
muzyka z nagrania
czas trwania: 1h 45’
Najbliższe spektakle:
5 Grudnia (śr.) - 6 Grudnia (czw.) godz. 11.00.
Bilety: 15 zł
Reklama