sobota, 27 kwietnia 2024 13:12
Reklama

Dwie interesujące wystawy wizyta delegacji malborskiej w Niemczech

W minionym tygodniu w Niemczech otwarte zostały dwie wystawy przygotowane przez Muzeum Miasta Malborka i Archiwum Państwowe w Malborku we współpracy z Urzędem Miasta Malborka i gospodarzami wystaw Urzędem Miasta Monheim nad Renem i Muzeum Zachodniopruskim w Walendorfie.
Dwie interesujące wystawy wizyta delegacji malborskiej w Niemczech

Autor: Muzeum Miasta Malborka

Pierwsza z nich „Widzialni, trochę zapomniani, o społeczności wyznania Mojżeszowego w Malborku”, prezentowana jest w partnerskim mieście Monheim nad Renem. Uroczystego otwarcia 1 marca br. dokonali burmistrz Daniel Zimmermann z burmistrzem Malborka Markiem Charzewskim oraz dyrektorem Muzeum Miasta Malborka Tomaszem Agejczykiem. Ekspozycję będzie można oglądać przez cztery kolejne tygodnie.


 


 

Akwaforty z wizerunkiem zamku

Wśród gości wernisażu było wielu przyjaciół naszego miasta - przedstawicieli instytucji i organizacji, z którym współpracujemy od lat. Spotkanie było więc również okazją do rozmów na temat dalszych planów i wizyt. Szczególnie owocne rozmowy odbyły pomiędzy dziekan naszego Uniwersytetu 3 Wieku Agatą Szumską a członkami Freundeskreis Malbork (Krąg Przyjaciół Malborka), z którym U3W przyjaźni się od wielu lat.


 

Podczas pobytu w Monheim malborska delegacja gościła w Marienburgu – małym XIX-wiecznym zameczku stylizowanym na malborską twierdzę. Dzięki dobrej współpracy Muzeum Miasta Malborka otrzymało w prezencie wielkoformatową akwafortę z 1910 r. przedstawiającą zamek malborski od północnego wschodu. Jej autorem był cieszący się dużym uznaniem, pochodzący ze Śląska grafik i ilustrator Hugo Ulbrich (1867–1928). Artysta ten stworzył dwie akwaforty z widokiem na malborski zamek (1907 i 1910), które powstały z inicjatywy Towarzystwa Odbudowy i Upiększania Zamku Malborskiego (Verein für die Herstellung und Ausschmückung der Marienburg).


 

2 marca w Muzeum Prusach Zachodnich w Walendorfie otwarto drugą ekspozycję „W atelier fotograficznym. Mieszkańcy Malborka oczami pierwszych fotografów”. Wystawę zainaugurowali Burmistrz Miasta Malborka - Marek Charzewski, dyrektor Muzeum Miasta Malborka - Tomasz Agejczyk, Prezes Fundacji Kultury Prus Zachodnich - dr Jutta Reisinger-Weber oraz Magdalena Oxfort z Referatu Kultury. Swoją obecnością zaszczycił również burmistrz Warendorfu Peter Horstmann, który po wernisażu pokazał gościom najciekawsze atrakcje swojego miasta.


 

Sylwetki fotografów 

Wystawa prezentuje sylwetki byłych fotografów Marienburga i Malborka od czasu wynalezienia fotografii w lata 40-tych XIX wieku do lat 70-tych XX wieku. Jak zmieniało się miasto, jak wyglądało codzienne życie zwykłych mieszkańców. A wszystko uzupełnione najcenniejszymi eksponatami z kolekcji fotografa Chrisa Tettke, który przekazał na rzecz Muzeum specjalną pracę przedstawiającą malborski zamek. W ramach podziękowań Panie Oxfort i Reisinger-Weber otrzymały od dyrektora Agejczyka obrazy przedstawiające malborskie Stare Miasto, namalowane przez Grażynę Kurapiewicz.

Prezentacje będzie można oglądać do 2 czerwca br. W planach jest również przedstawienie wystawy o społeczności żydowskiej w przedwojennym Malborku, która obecnie jest w Monheim nad Renem.


 

Burmistrz Miasta Malborka dziękuje organizatorom wystaw – Miastu Monheim nad Renem, Muzeum Prus Zachodnich w Walendorfie, dyrektorowi Muzeum Miasta Malborka Tomaszowi Agejczykowi oraz pracownikom Muzeum – Annie Kossarzeckiej i Tomaszowi Dróździe.


 

Muzeum Miasta Malborka



Podziel się
Oceń

zachmurzenie małe

Temperatura: 17°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
test