sobota, 18 maja 2024 18:05
Reklama
Reklama

Logistyka pierwszej mili i jej znaczenie w łańcuchu dostaw

Wraz z globalizacją rynków oraz rozwojem e-commerce łańcuchy dostaw wielu przedsiębiorstw uległy licznym zmianom. Szczególnego znaczenia nabrały kwestie optymalizacji procesów koniecznych do realizacji zamówienia, od zarejestrowania zlecenia aż po doręczenie towaru klientowi. W ostatnich latach wiele mówi się na przykład o logistyce ostatniej mili. Aby jednak końcowe etapy łańcucha dostaw mogły być efektywne, jego pierwsze ogniwa muszą również działać bez zarzutu.
  • Źródło: Art. sponsorowany
Logistyka pierwszej mili i jej znaczenie w łańcuchu dostaw

Czym jest logistyka pierwszej mili?

Logistyka pierwszej mili to zakres działań wykonywany w ramach pierwszego ogniwa łańcucha dostaw. Najczęściej obejmuje moment od zarejestrowania zlecenia po wysyłkę zamówienia do klienta końcowego. Dokładny zakres procesów zależy jednak od przyjętego w danej firmie modelu działalności.

Logistyka pierwszej mili może obejmować zarówno przygotowanie i wysyłkę produktu z jednej lokalizacji, jak i transport towarów między miejscem produkcji a magazynami, centrami dystrybucyjnymi, sortowniami i punktami tranzytowymi. Zakres procesów w ramach tego ogniwa będzie różnił się także w zależności od tego, czy firma jest producentem, pośrednikiem czy sprzedawcą detalicznym. 

Rola logistyki pierwszej mili w łańcuchu dostaw

W świecie logistyki najwięcej mówi się ostatnio o tzw. ostatniej mili, będącej końcowym etapem łańcucha dostaw. W poszukiwaniu sposobów na optymalizację procesów logistycznych w firmie nie można jednak zapomnieć o tych, które mają miejsce na samym początku, tuż po otrzymaniu zamówienia. Jakiekolwiek pomyłki czy opóźnienia w na etapie logistyki pierwszej mili oddziałują na resztę ogniw łańcucha dostaw. Dla przykładu, pobranie towaru ze złej partii spowoduje doręczenie klientowi niepoprawnego zamówienia, a błędy w realizacji zaopatrzenia mogą doprowadzić do uszkodzenia ładunku, przekierowania go do niewłaściwego punktu lub do powstania różnic inwentaryzacyjnych.

Jak dba się o poprawny przebieg logistyki pierwszej mili?

Dobra organizacja procesów w ramach pierwszego ogniwa łańcucha dostaw jest dość wymagająca, ale i konieczna. W tym celu wykorzystuje się obecnie różne metody oraz narzędzia, które poprawiają wydajność pracy i umożliwiają zredukowanie liczby błędów. Informacje o zasobach i przepływie towarów odnotowywane są na przykład za pośrednictwem informatycznych systemów ERP (do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa) i WMS (do zarządzania magazynem).

W optymalizacji i monitorowaniu procesów logistyki pierwszej mili pomagają również wewnętrzne systemy identyfikacji jednostek bazujące na kodach kreskowych czy tagach RFID. Przydatne jest również zastosowanie odpowiedniego systemu składowania w magazynie. Pozwoli on zorganizować przestrzeń tego obiektu tak, by odnalezienie i pobranie poszczególnych produktów było szybkie i łatwe.

Nowoczesny magazyn — krok w stronę wydajnej logistyki

Magazyny to miejsca, w których toczy się wiele procesów związanych z logistyką pierwszej linii, w tym zaopatrzenie i kompletacja zamówień. Aby unikać nieprzewidzianych braków towarów i szybko, łatwo oraz bezbłędnie realizować zadania w ramach tego ogniwa łańcucha dostaw, konieczne jest zapewnienie swojej firmie dostępu do odpowiednio zaprojektowanej przestrzeni.

Budową takich obiektów zajmuje się Panattoni — polski i europejski lider powierzchni logistyczno-przemysłowych. Ten deweloper ma na swoim koncie realizacje wielu projektów, zarówno klasycznych magazynów, jak i obiektów w formule City Logistics, BTS (build-to-suit) czy centrów dystrybucyjnych. Przestrzenie magazynowe dostępne w województwie opolskim znajdziesz na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl/znajdz-nieruchomosc?region=opole.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
test