sobota, 21 września 2024 02:52
Reklama
Reklama

Inauguracja Roku Kulturalnego 2020/2021 w cieniu koronawirusa

Nowy rok kulturalny rozpoczynaliśmy co roku w październiku pięknym koncertem i wręczaniem nagród kulturalnych. To wydarzenie, na które malborscy artyści i mieszkańcy czekają przez cały rok. Tym razem przez epidemię koronawirusa nie można organizować dużych spotkań z udziałem publiczności, ale można docenić osoby zasłużone dla kultury w naszym mieście. Na dzisiejszym (08.10) spotkaniu burmistrz Marek Charzewski i przewodniczący RMM Paweł Dziwosz wręczyli nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury Panom Jackowi Albrechtowi i Mariuszowi Długoszowi.
  • Źródło: UM Malbork
Inauguracja Roku Kulturalnego 2020/2021 w cieniu koronawirusa

Poniżej udostępniamy list burmistrza na Inaugurację Roku Kulturalnego 2020/2021:

Szanowni Państwo

W październiku każdego roku spotykaliśmy się z twórcami, artystami, organizatorami i promotorami działalności kulturalnej, popularyzatorami kultury, pracownikami instytucji kultury oraz osobami uczestniczącymi w życiu kulturalnym Miasta Malborka na uroczystej Inauguracji Roku Kulturalnego. Spotkanie to każdorazowo było okazją do uczestniczenia w wydarzeniu kulturalnym oraz wymiany poglądów i myśli o kulturze.

Bieżący rok to czas szczególny w działalności kulturalnej, bardzo doświadczonej skutkami panującej pandemii COVID-19. Życie w pandemii przyniosło ogromne zmiany we wszystkich sferach życia, bardzo mocno przy tym dotykając sferę kulturalną, z powodu znacznego ograniczenia jej działalność. Pandemia COVID-19 z dnia na dzień zamroziła życie kulturalne, przesuwając je do stref prywatnych i „świata wirtualnego” pozwalającego na zdalny wymiar obecności.

W minionym sezonie kulturalnym musieliśmy zrezygnować z wielu sztandarowych imprez organizowanych dotychczas w Naszym mieście. Także wiele wydarzeń kulturalnych w całym kraju zostało odwołanych bądź przełożonych.

Niemniej jednak cieszę się, że wielu z Nas sytuacja ta bardzo motywowała do podjęcia działań zapewniających ciągłość działalności artystycznej i przetrwania tych trudnych czasów. Cieszę się, że dzięki pełnej pasji pracy artystycznej, podejmowane były i są różne działania w obszarze promowania twórców i ich dokonań, edukacji kolejnych pokoleń, inicjatyw kulturalnych oraz ochrony dziedzictwa kulturowego.

Inauguracja Roku Kulturalnego to okazja, aby nagrodzić osoby, które nierozerwalnie związane są z kulturą w Naszym mieście, rozpowszechniają ją, promują i są z nią całym sercem. Artyści odgrywają bezcenną rolę w krzewieniu, upowszechniania oraz popularyzacji kultury i sztuki, a przy tym wpływają na kształt i jakość Naszej kultury.

Swoje uznanie kieruję przy tym do osób, które w 2020 r., na podstawie uchwały Rady Miasta Malborka w sprawie ustanowienia i przyznawania dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, zostały nagrodzone za osiągnięcia w dziedzinie kultury, w tym za twórczość artystyczną, popularyzację i upowszechnianie kultury oraz organizowanie działalności kulturalnej w Mieście Malborku.

Nagrody w 2020 r. za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury otrzymali Pan Jacek Albrecht i Pan Mariusz Długosz.

Pan Jacek Albrecht to artysta, który uzyskał tytuł magistra sztuki na kierunku Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jest również absolwentem Politechniki Koszalińskiej i Politechniki Warszawskiej oraz członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Oddział Gdański. Ponadto jest konserwatorem zabytków architektury, miłośnikiem zabytków Pomorza, autorem książek i licznych artykułów o zabytkach miasta Malborka. Wraz z żoną Anną prowadzi autorską pracownię plastyczną oraz autorskie galerie: „Nad papierem” i „Pod brzozami”. Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek i niektóre rodzaje grafiki. Artysta miał około dwudziestu wystaw indywidualnych oraz brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i przeglądach regionalnych sztuki. W ostatnich latach systematycznie wystawia swoje aktualne prace wraz ze swoją żoną, plastyczką Anną Albrecht na wystawach indywidualnych w galerii Nova w Malborskim Centrum Kultury i Edukacji. Jego inicjatywą były też „Wtorki plastyczne” w Spółdzielni Socjalnej Fabryka Inicjatyw w zabytkowych wnętrzach dawnej fabryki cygar w Malborku, w ramach których prowadził nieodpłatne warsztaty plastyczne i udzielał bezpłatnych konsultacji i korekt prac tworzonych w domu. Zainicjował tam również i współtworzył działalność nowej galerii sztuki w mieście „Alternatywa” i „Galerii jednego obrazu”. W 2020 roku Jacek Albrecht wydał książkę „Santyr. Szkice do monografii”. Jest to efekt badań artysty, w których próbuje udowodnić, że zaginiony krzyżacki Zantyr to dzisiejsza Szkoła Łacińska, która powstała na średniowiecznych murach. To już trzecia pozycja poświęcona w całości zabytkowemu obiektowi.

Pan Mariusz Długosz od 28 lat jest pracownikiem Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji. Swoją przygodę z kulturą rozpoczął od pracy w Miejskim Domu Kultury w Malborku w 1992r.. Jest animatorem kultury zaangażowanym w wiele projektów, które niejednokrotnie wykraczają poza zakres obowiązków wynikających z pracy w Malborskim Centrum Kultury i Edukacji. Jego cechy osobowościowe są gwarancją rzetelnie wykonanej pracy. Dzięki wykazywanej kreatywności, zdolnościom organizacyjnym, umiejętnościom pracy w zespole oraz umiejętnościom sprawnego działania w sytuacjach stresowych praca z Panem Mariuszem to sama przyjemność. Jest głęboko zaangażowany w działalność w dziedzinie kultury. Przez wiele lat z ogromną pasją i zaangażowaniem prowadził zajęcia komputerowe dla dzieci i młodzieży. Od początku swojej pracy był bardzo zaangażowany w animowanie życia kulturalnego w Malborku. Nie sposób zliczyć, ile wydarzeń i imprez w tym czasie przygotował pod kątem obsługi graficznej: a w tym banerów, ulotek, zaproszeń, plakatów i wielu, wielu różnych publikacji przygotowywanych przez Malborskie Centrum Kultury i Edukacji oraz Urząd Miasta Malborka. Corocznie jest zaangażowany w organizację Festiwalu Boże Narodzenie w Sztuce i przygotowuje oprawę graficzną wszystkich wydarzeń związanych z tym festiwalem. Pan Mariusz Długosz latami wspiera twórczość plastyczną w różnych środowiskach twórczych. Od wielu lat organizuje także w Malborskim Centrum Kultury i Edukacji wystawy w galerii „Nova”, a wcześniej w galerii „Na lewo”.

Inaugurację Roku Kulturalnego 2020/2021 rozpoczynamy inaczej niż dotychczas, ale z ufnością, że działalność kulturalna w nowej, wywołanej przez COVID-19, rzeczywistości, nadal będzie dostarczała Nam nieprzemijających emocji i wrażeń oraz zapewni Nam możliwość uczestniczenia w działaniach kulturalnych.


Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 4 km/h

Reklama
test