poniedziałek, 6 maja 2024 06:53
Reklama
Reklama

Idąc do przodu, potrzebujemy szybkości

Europejska Agenda Cyfrowa, czyli dokument przyjęty przez Unię Europejską, zakłada, że do 2020 roku. Wszyscy mieszkańcy Unii Europejskiej będą mieszkali w zasięgu łączy 30 Mb/s, a co najmniej połowa w zasięgu łączy 100 Mb/s.
Idąc do przodu, potrzebujemy szybkości

Po co nam tak szybkie łącza? To ambicja, czy rzeczywista potrzeba?

Niektórzy powtarzają, że mają w domu łącze o prędkości 100 Mb/s i nie są w stanie w pełni wykorzystać tej przepływności, choć wraz z rodziną używają internetu bardzo intensywnie – grają online, oglądają filmy na YouTube w rozdzielczości HD i ściągają pliki graficzne o dużej objętości.

Najpewniej jednak już nie długo. Już jakiś czas temu badacze byli przekonani, że w przyszłości gospodarstwo domowe będzie potrzebowało łącza 200 Mb/s, a głównym powodem będzie transmisja wideo w wysokiej jakości.
I choć wciąż nie mamy aż takich potrzeb, to bez wątpienia rosną one z dnia na dzień, z roku na rok.
Weźmy pod uwagę choćby fakt, że rynek coraz bardziej podbija telewizja 4K, czyli Ultra HD. Telewizje satelitarne i naziemne nie rozwijają się tak dynamicznie. Dla nadawców, zwłaszcza w Polsce, format Full HD (1080p) jest nadal wyzwaniem, ale w sieci obrazy w podobnej jakości czy nawet transmisje na żywo są już powszechne.

A czy jest wspomniane 4K?

Czwórka odnosi się do szerokość obrazu, która wynosi dokładnie 3840 pikseli, czyli prawie cztery tysiące. W przypadku formatu szerokoekranowego to 4096 pikselami.

To powoduje, że liczba pikseli (wysokość obrazu to 2160 pikseli) w formacie 4K wynosi 8 milionów. Warto przy tym pamiętać, że full HD, to dwa miliony pikseli, czyli cztery razy mniej.

Oczywiście jakość 4K, to nie tylko filmy. To również wspomniane transmisje na żywo, konferencje, filmiki reklamowe czy gry online. Jednym słowem, „prędkości” będziemy potrzebowali coraz więcej.

Teoretycznie szybkie łącze internetowe możemy zyskać różnymi drogami przewodowymi i bezprzewodowymi. Najskuteczniejszą z nich, ograniczającą zakłócenia do zera, jest światłowód.
- To medium w stu procentach odporne na wszelkiego typu zakłócenia elektromagnetyczne. Konstrukcja kabla zapewnia mu odporność mechaniczną na typowe narażenia związane z eksploatacją sieci. To niemal doskonałe medium transmisyjne, które pozwala nam zaoferować stabilne usługi o parametrach zadowalających każdego klienta – mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska, przypominając o coraz szerszej ofercie operatora, zwanej Orange Światłowód.

A będąc już przy Orange, warto pamiętać, że jeśli obok światłowodu korzystamy z sygnału TV oferowanego przez tego operatora, to jest on realizowany poza pasmem wykupionym przez nas w usłudze internetowej. Oznacza to, że internet ma swój kanał o danej przepustowości 100, 300 czy 600 Mb/s (w zależności od zamówienia) a dodatkowo jest zestawiany kanał (ponad tą przepustowość) na przesyłanie danych telewizyjnych. Odwracają nieco odpowiedź – telewizja „nie zabiera” pasma internetowego.
Jednym słowem, jeśli tylko na tym nie zbankrutujemy, to już dzisiaj warto zatroszczyć się o szybki internet, by jutro móc normalnie funkcjonować.

Internet Światłowód Malbork - http://swiatlowod.orange.pl/malbork


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie małe

Temperatura: 12°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
test