czwartek, 9 maja 2024 11:26
Reklama
Reklama
Reklama

Co robiła malborska delegacja we Włoszech?

MALBORK. Urzędnicy, którym przewodził burmistrz Andrzej Rychłowski, odwiedzili włoskie miasto Offagna. Nie jest wykluczone, że to początek przyjaźni między malborczykami a Włochami.  
Co robiła malborska delegacja we Włoszech?

Jak informuje magistrat, średniowieczne tradycje i wdzięczność Polakom za wyzwolenie Ankony i Loreto przez żołnierzy II Korpusu pod dowództwem gen. Władysława Andersa były głównym powodem zaproszenia przedstawicieli malborskiego samorządu do włoskiego miasteczka Offagna i zaproponowania współpracy partnerskiej przez tamtejszych włodarzy.

Offagna znajduje się w regionie Marche, zwanym również Italią w miniaturze, ponieważ można tu spędzić czas zarówno na adriatyckich plażach, jak i wędrować po górach i wzgórzach oraz odkrywać bogatą kulturę i smaczną kuchnię. Jest położonym na wzgórzu średniowiecznym miastem-twierdzą, które od początku istnienia uważane było za punkt strategiczny dla celów obronnych. Miasto było też jednym z najważniejszych miejsc podczas Kampanii Adriatyckiej, przeprowadzonej przez wojska gen. Andersa. Walki o wzgórze Monte della Crescia na przedmieściach Offagny należały do jednych z najbardziej krwawych a pomyślne zakończenie działań pozwoliło na zajęcie Ankony i tym samym odcięcie Niemcom dostępu do amunicji i żywności. W dowód wdzięczności dla wysiłku i poświęcenia polskich żołnierzy burmistrz Offagny Stefano Gatto podjął w 2009 r. decyzję o utworzeniu Museo dalla Liberazione di Ancona czyli Muzeum Wyzwolenia Ankony, jedynego muzeum we Włoszech poświęconego II Dywizji gen. Władysława Andersa.

Niespełna pół godziny od Offagny leży Loretto, w którym znajduje się sanktuarium Santa Casa - miejsce kultu maryjnego z tzw. Świętym Domkiem, który według legendy jest nazaretańskim domem Maryi. Miał on zostać przewieziony z Nazaretu do Włoch przez rodzinę De Angelis, która chciała w ten sposób uchronić go przed zniszczeniem.

Urzędnicy relacjonują, że właśnie w Loretto jest też jeden z czterech Polskich Cmentarzy Wojennych we Włoszech, na którym spoczywa około 1080 żołnierzy walczących w Kampanii Adriatyckiej. Jedną z osób, które zainicjowały kontakt pomiędzy naszymi samorządami jest Beata Jackiewicz, badacz historii losów żołnierzy spoczywających na cmentarzu, tych których przeżyli oraz ich rodzin. Pani Jackiewicz oprowadziła delegację po cmentarzu, opowiedziała o genezie jego założenia i przytoczyła kilka tragicznych dziejów spoczywających na nim Polaków. Na zakończenie wręczyła burmistrzowi napisaną przez siebie książkę o cmentarzu, wpisując specjalną dedykację.

Offagna to również niezwykle urokliwe miasteczko turystyczne, które jest organizatorem największej średniowiecznej imprezy w tym regionie. Festa Medioevale di Offagna trwa dziewięć dni i biorą w nim udział prawie wszyscy mieszkańcy, którzy przebrani w dawne stroje serwują odwiedzającym tradycyjne średniowieczne potrawy i prezentują kulturę dawną. Można usłyszeć i zobaczyć bębniarzy, sokolników, połykaczy ognia i mieczy, żonglerów flagami, tańce dawne, muzykę dawną i wiele innych atrakcji. Ze względu na upalne dni, impreza rozpoczyna się każdego dnia wieczorem i trwa prawie do godzin porannych. Festiwal kończy się pokazem sztucznych ogni. Co roku imprezę odwiedza ponad sto tysięcy turystów.

Turystyczny potencjał regionu Marche i Offagny omówił osobiście Raimondo Orsetti, szef działu ds. turystyki, kultury i stosunków międzynarodowych tego regionu.

W centrum zainteresowania przedstawicieli Offagny jest współpraca w zakresie turystyki i kultury, jak również nawiązanie kontaktów pomiędzy firmami. Delegacja z Malborka, w skład której wchodzili: burmistrz Andrzej Rychłowski, Magdalena Marszałkowska, dyrektor Malbork Welcome Center – Centrum Turystyki w Malborku, Aleksandra Kapejewska, dyrektor Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji oraz Katarzyna Fabiańska, odpowiedzialna za koordynację partnerskiej współpracy miast, miała okazję poznać zasady funkcjonowania włoskich samorządów oraz wymienić doświadczenia w zakresie organizacji imprez turystycznych i kulturalnych.

Podczas podsumowania festiwalu burmistrz Malborka otrzymał szczególne wyróżnienie - został włączony do kręgu Cavaliere della Crescia, czyli Rycerzy Wzgórza Crescia, odznaczenia przyznawanego dla osób zasłużonych dla Offagny i gości honorowych.

W czasie pobytu delegacja z Malborka spotkała się z Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Ankonie Cristiną Gorajski, która jest orędowniczką współpracy regionu Marche z Gdańskim Obszarem Metropolitalnym. Współpraca pomiędzy Offagną i Malborkiem doskonale wpisuje sie w ten projekt.

Jak się dowiedzieliśmy, koszty pobytu malborskiej delegacji pokryli gospodarze. Natomiast z publicznych pieniędzy pokryte zostały wydatki na przelot samolotem, wynoszące ok. 2 tys. zł od osoby.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
test