czwartek, 25 kwietnia 2024 05:57
Reklama

Apetyt cywilów na wojskowe lotnisko nie maleje

POMORZE. Trwa ostra walka o to, gdzie ma powstać nowe cywilne lotnisko - w Babich Dolach czy pod Malborkiem - na wydzielonym terenie lotniska wojskowego.
Apetyt cywilów na wojskowe lotnisko nie maleje

Gdynianie cały czas depczą malborskiemu włodarzowi po piętach: ich zdaniem, lepszym dla regionu rozwiązaniem byłoby uruchomienie drugiego cywilnego lotniska w Babich Dołach, nie pod Malborkiem. Burmistrz Andrzej Rychłowski nie składa broni i nadal chce urzeczywistnić pomysł skierowania samolotów pasażerskich na dzisiejsze lądowisko wojskowych myśliwców.

Regionalne media doniosły, że samorządowcy Gdyni i Kosakowa powołali spółkę, która w przyszłości administrować lądowiskiem i terminalem pasażerskim w Babich Dołach. Zawarta została umowa notarialna, trwa rejestracja podmiotu gospodarczego w sądzie. To dlatego, że władze obydwu gmin wierzą, że to właśnie tam zlokalizowane zostanie drugie na Pomorzu lotnisko.
- Na Euro 2012 będzie ono działać już w pełnym zakresie – głoszą optymistycznie.
Niemal identycznie myśli Andrzej Rychłowski, tyle tylko, że o podmalborskim lotnisku, z którego dzisiaj korzystają przede wszystkim wojskowi piloci. Czy zatem energiczne działania władz Gdyni i Kosakowa nie przekreślą starań naszych władz, że lepszym rozwiązaniem od Babich Dołów byłby Malbork?
- Nie traktujemy lotniska w Gdyni jako konkurencji. Każdy samorząd ma prawo do rozwoju i realizacji swoich pomysłów i zamierzeń, więc pomysł budowy lotniska w Gdyni absolutnie nie koliduje z naszą koncepcją – twierdzi Andrzej Rychłowski, burmistrz Malborka.

Babie Doły droższe
O tym, że Gdańsk nie będzie w stanie przyjąć wszystkich samolotów, którymi przybędą kibice piłkarscy w 2012 roku poinformował kilka miesięcy temu prezes Portu Lotniczego w Rębiechowie. To wtedy zrodził się pomysł, by nawiązać ścisłą współpracę z wojskiem, dzięki czemu część cywili mogłaby wylądować na płycie pod Malborkiem. Tyle tylko, że wojskowi dość niechętnie podeszli do dzielenia się swoją infrastrukturą z cywilami. Wszystkie media obiegły słowa Aleksandra Szczygły, ministra obrony narodowej, który podczas lipcowej wizyty złożonej malborskim lotnikom kategorycznie stwierdził, że „Ministerstwo Obrony Narodowej nie jest świętym Mikołajem”, które „rozdawałoby na prawo i lewo swoje nieruchomości”. Ale to zraziło burmistrza Rychłowskiego.
- Cały czas podejmujemy kroki w kierunku współużytkowania lotniska w Malborku. Na dziś sytuacja jest taka, że pod względem technicznym jest ono już praktycznie gotowe. Bo poniesione zostały nakłady na infrastrukturę (systemy naprowadzania, lądowania w trudnych warunkach itp.). Nasi koledzy z Gdyni muszą przeznaczyć na ten cel ok. 80 mln zł, co wynika z szacunków Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej – mówi włodarz.
Tymczasem w Malborku brakuje jedynie małego terminala pasażerskiego pasażerskiego oraz określenia procedur współpracy z wojskiem.

Minister chce pilotażu
Ale, jak się dowiadujemy od burmistrza, cały czas pracuje nad tym, by cywilna flota powietrzna lądowała pod Malborkiem. Tym bardziej, że analiza możliwości ruchu lotniczego wypadła bardzo pozytywnie w porównaniu do innych lokalizacji na Pomorzu.
- Oficjalne wystąpienia do władz wojskowych oraz cywilnych muszą być poprzedzone pewnymi ustaleniami. Jesteśmy po serii spotkań z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. Rozmawialiśmy też z gen. Andrzejem Andrzejewskim, dowódcą 1 Brygady Lotnictwa Taktycznego, pod którego jurysdykcją znajduje się podmalborskie lotnisko. Wypowiadał się pozytywnie o wykorzystaniu lotniska do celów cywilnych – twierdzi Andrzej Rychłowski.
W ubiegłym tygodniu w Warszawie doszło do spotkania władz Malborka i gdańskiego Portu Lotniczego z Eugeniuszem Wróblem, wiceministrem transportu.
- Dowiedzieliśmy się, że wyczerpała się dotychczasowa formuła wykorzystywania lotnisk wojskowych do celów cywilnych. Dlatego wiceminister transportu proponuje, by kwestie dotyczące lotniska w Malborku zostały potraktowane jako program pilotażowy dla całego kraju, jeśli chodzi o zasady współpracy między cywilami a wojskiem – relacjonuje burmistrz.
Minister Wróbel obiecał, że podejmie także rozmowy z Ministerstwem Obrony Narodowej w malborskiej sprawie.
- Myślę, że sprawa jest na dobrej drodze – uważa Andrzej Rychłowski. 


Podziel się
Oceń

SPRATAKIADIA dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Polem turniejowym będzie lotnisko 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2024 09:10 – Data zakończenia wydarzenia: 25.04.2024 15:00 Sportowo – obronne przedsięwzięcie kierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych uczestniczących w projektach edukacyjnych Ministra Obrony Narodowej. Jej celem jest popularyzacja klas wojskowych jako oferty edukacyjnej szkół, integracja młodzieży oraz kształtowanie i umacnianie wśród młodzieży obywatelskich postaw, szczególnie w sprawach dotyczących bezpieczeństwa i obronności Rzeczypospolitej Polskiej. W województwie pomorskim Spartakiada odbędzie się 25 kwietnia (czwartek) w godz. 9.00 – 15.00 w Królewie Malborskim, na lotnisku 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Organizatorem jest Szef Ośrodka Zamiejscowego w Gdańsku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji we współpracy z Pomorskim Kuratorem Oświaty, Szefem Wojskowego Centrum Rekrutacji w Malborku oraz Dowódcą 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego. W wydarzeniu będzie brało udział ok. 150 osób – 17 drużyn 7 osobowych ze szkół z województwa pomorskiego wraz z instruktorami, przedstawicielami jednostek oraz osobami zaproszonymi. Zaplanowane jest 6 konkurencji: - szkolenie medyczne: wyciąganie i wynoszenie rannego z pola walki;- szkolenie fizyczne: bieg zygzakiem „koperta”;- zabawa ruchowa: przeciąganie liny;- szkolenie ogniowe: rzut granatem na odległość, w postawie stojącej;- zabawa ruchowa: rzut piłką lekarską w przód znad głowy;- szkolenie taktyczno-logistyczne: (dostarczanie amunicji). Dodatkowo na wydarzenie przewidziane są takie atrakcje jak pokazy sprzętu wojskowego 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego czy 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zwycięska drużyna uzyska możliwość udziału w Centralnym Zlocie Klas Wojskowych w Drawsku Pomorskim 2024. *RELACJA WRAZ Z GALERIĄ ZDJĘĆ WKRÓTCE NA PORTALU MALBORK1.PL I W GAZECIE MALBORSKIEJ I POWIŚLA !! SPRATAKIADIA dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Polem turniejowym będzie lotnisko 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego
zachmurzenie duże

Temperatura: -1°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
test