piątek, 17 maja 2024 03:42
Reklama
Reklama

Koniec kampanii - buraki bez rekordu

MALBORK. 417 tys. ton surowca trafiło w tym roku w tryby maszyn malborskiej fabryki, z której zjechało ok. 60 tys. ton cukru. To mniej niż w ubiegłym roku.
Koniec kampanii - buraki bez rekordu
Z ulic zniknęły już potężne ciężarówki załadowane burakami cukrowymi. To znak, że linie produkcyjne już stanęły, więc czas na podsumowania. Jak wynika z raportu Krajowej Spółki Cukrowej SA w Toruniu, do której należy malborska cukrownia, nie był to rekordowy rok dla jedynej na Pomorzu fabryki. Przypomnijmy, że decyzją władz toruńskiej spółki już drugi rok z rzędu stoi cukrownia w Nowym Stawie, więc cały surowiec trafia teraz do grodu nad Nogatem.
- Oddział KSC Cukrownia Malbork przerobił 417 tysięcy ton buraków dostarczonych przez blisko 900 plantatorów. Z surowca wytworzono ponad 60 tys. ton cukru – informuje Łukasz Wróblewski, rzecznik prasowy KSC SA w Toruniu.
Dla porównania, w ubiegłym roku 467 tys. ton słodkich korzeni zamieniono w 67 tys. ton cukru. Koncern zaobserwował podobne wyniki we wszystkich swoich cukrowniach w różnych regionach Polski, w których prowadzona była tegoroczna kampania.
- Wyniki surowcowe były słabsze niż w poprzedniej kampanii, z powodu suszy i gorszych warunków atmosferycznych. Z szacunków wynika, że tegoroczny średni plon przekroczył 48 ton z ha, a średnia polaryzacja, czyli zawartość cukru w burakach, wyniosła 16,7 procent – mówi Łukasz Wróblewski.
Wciąż nie ma jednoznacznej decyzji co do przyszłości pomorskich zakładów, a KSC stopniowo wygasza liczbę funkcjonujących w kraju cukrowni. W tym roku produkcja prowadzona była w siedmiu zakładach, a nie jedenastu jak w poprzednim sezonie.
- Zmniejszenie liczby fabryk to wynik unijnej reformy rynku cukru, zakładającej obniżenie produkcji cukru w UE do 2010 r. o 6 mln ton. Na skutek cięć w 2008 r. producenci w Polsce zrezygnowali z limitu w ilości ponad 366 tys. ton cukru. W przypadku KSC redukcja wyniosła ponad 140 tys. ton i objęła wyłączenie z produkcji cukrowni: Lublin, Łapy, Brześć Kujawski oraz zależnej spółki Cukrownia Leśmierz SA – wylicza rzecznik Polskiego Cukru.
Mimo to toruński koncern, który powstał w 2002 r. jest największym w Polsce i ósmym, co do wielkości, producentem cukru w Europie. Firma dysponuje blisko 40-procentowym udziałem w rynku krajowym i 4-procentowym udziałem w rynku całej Unii Europejskiej.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
stary cukrownij 18.01.2009 14:54
to nie unia zamyka cukrownie to "Polski Cukier" swoja zachlannoscia na rekompensaty zamyka cukrownie, Co ci prezesi z Torunia, Warszawy wiedzą o cukrowniach? Wydaje mi się że nic, ale dobrze potrafia liczyć kasę

stary cukrownij 18.01.2009 14:45
to nie unia zamyka cukrownie to "Polski Cukier" swoja zachlannoscia na rekompensaty zamyka cukrownie, Co ci prezesi z Torunia, Warszawy wiedzą o cukrowniach? Wydaje mi się że nic, ale dobrze potrafia liczyć kasę

dario 16.01.2009 00:24
szkoda bo chłopaki mniej zarobią..

bezchmurnie

Temperatura: 9°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
test