piątek, 26 kwietnia 2024 18:05

Laserowe grawerowanie – skąd się bierze precyzja ploterów CO2?

Oglądając efekty pracy nowoczesnych ploterów laserowych można z łatwością zauważyć, że ich dokładność i precyzja są ogromne. Zaawansowane modele potrafią wygrawerować detale w skali nawet do jednej dziesiątej milimetra. Takiego wyniku nigdy nie uzyska się siłą ludzkich mięśni i umiejętności.
  • 30.12.2019 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Laserowe grawerowanie – skąd się bierze precyzja ploterów CO2?

Budowa plotera CO2

Wewnętrzna struktura laserów do grawerowania jest niezwykle skomplikowana i zbudowana na bazie nowoczesnych technologii. Wykorzystują one sprężone w tubie laserowej gazy specjalnego typu, przede wszystkim dwutlenek węgla (stąd ich nazwa). Jednak w składzie chemicznym znajdują się także wodór, azot oraz w niektórych przypadkach hel wykazujące silne właściwości przewodzące. Dzięki zastosowaniu impulsu elektrycznego atomy tych gazów są wprawiane w bardzo szybki ruch i dochodzi do wydzielania energii cieplnej, która jest przekształcana w wiązkę lasera.

 

Precyzja grawerowania

Siła wydzielanego ciepła w ploterach CO2, o których więcej tutaj http://www.kartier.pl/oferta/plotery-laserowe-co2 opiera się więc bezpośrednio na właściwościach termicznych poszczególnych gazów. Uzyskana w ten sposób wiązka laserowa jest sterowana komputerowo, co umożliwia wykonywanie bardzo precyzyjnych, dokładnych i szczegółowych grawerunków. Wiązką można dowolnie sterować, zwiększając lub zmniejszając jej siłę, wielkość oraz zakres, dzięki czemu możliwe jest tworzenie nawet bardzo cienkich nacięć, których uzyskanie innymi narzędziami byłoby wręcz niemożliwe.

 

Szybkość cięcia

Plotery laserowe CO2 zasługują na szczególną uwagę nie tylko z powodu dokładności wykonywanych projektów. Nie bez znaczenia w branżach przemysłowych ma również szybkość pracy takich maszyn, bez których trudno się obejść chociażby drukarni. Jest nieporównywalnie większa od urządzeń mechanicznych czy pracy człowieka, dlatego plotery mogą być z powodzeniem wykorzystywane na szeroką skalę. W produkcji znajdują się też plotery podwójne, czyli posiadające dwie głowice, na których można tworzyć jednocześnie dwa grawerunki z tego samego projektu, co przyśpiesza cały proces i czyni go o wiele bardziej wydajnym.

--- Artykuł sponsorowany ---


test