Poniedziałek, 24.06.2019

Postępowanie sądowe o odszkodowanie po śmierci bliskiego

  • 04.05.2018, 07:00
  • Grupa Tipmedia
Postępowanie sądowe o odszkodowanie po śmierci bliskiego
Niekiedy ubezpieczyciele odmawiają wypłaty odszkodowania lub też zaniżają jego wysokość. Dotyczy to również sytuacji, których następstwem była śmierć człowieka. W takim przypadku rozwiązaniem umożliwiającym dochodzenie swoich roszczeń jest skierowanie sprawy na drogę sądową. Wiąże się to nie tylko z ryzykiem ewentualnej przegranej, ale również z tym, że tego typu postępowania bywają bardzo stresujące.

Jak długo trwa postępowanie sądowe o odszkodowanie?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od stopnia skomplikowania danej sprawy. Niektóre przypadki wymagają powołania biegłych, którzy następnie przedstawiają sądowi przygotowaną przez siebie opinię. Wszystko to wymaga odpowiedniego czasu. Podobnie jest z przesłuchaniem stron oraz świadków. Jeżeli poszkodowanych jest kilku, wówczas sąd potrzebuje więcej czasu, aby ich przesłuchać. Niemniej jednak rzadko kiedy sprawy o odszkodowanie kończą się przed upływem roku od wniesienia pozwu.

Ile kosztuje postępowanie?

Koszty postępowania uzależnione są od wysokości dochodzonego roszczenia. Jest to tak zwana wartość przedmiotu sporu. Opłata od pozwu to 5% tej właśnie wartości. Do tego dochodzi jeszcze opłata od pełnomocnictwa, jeżeli poszkodowany decyduje się korzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego, a także koszty związane z zastępstwem procesowym. Te zależą od indywidualnej umowy z prawnikiem, który dokonuje wyceny w oparciu o szacowany rozmiar nakładu pracy. Odszkodowanie po śmierci wiąże się nierzadko z koniecznością podjęcia wielu czynności procesowych, co przekłada się na honorarium pełnomocnika.

Czy można ograniczyć koszty?

Z powyższego jednoznacznie wynika, że dochodzenie roszczeń przed sądem wymaga uiszczenia opłaty od pozwu, która jest niezbędna do zainicjowania procesu. Nie każdy jednak posiada środki finansowe, aby sprostać tym wymogom. Zdaniem specjalisty z firmy Kompensja, Dobrym sposobem na ograniczenie kosztów jest skorzystanie z pomocy kancelarii odszkodowawczych. Tego typu firmy współpracują z doświadczonymi adwokatami i radcami prawnymi. Z kolei pobierają one wynagrodzenie prowizyjne, co jest niezwykle korzystne z punktu widzenia każdego klienta. Jest ono bowiem ściśle uzależnione od wysokości uzyskanego świadczenia. Koszty związane z zastępstwem procesowym ponosi w tym wypadku firma odszkodowawcza. Nic dziwnego, że wielu poszkodowanych decyduje się na skorzystanie z tego typu możliwości.

Śmierć bliskiej osoby to zawsze niepowetowana strata. Żadne pieniądze nie są w stanie zastąpić drugiego człowieka. Jednakże odszkodowanie jest świadczeniem, które należy się poszkodowanemu. Warto się o nie starać, aby chociaż w niewielkim stopniu złagodzić odczuwany ból. Uzyskane w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na przykład na zabezpieczenie przyszłości. Z kolei nikt nie powinien przejmować się kosztami. Dzięki firmom odszkodowawczym nawet osoby niezamożne mogą dochodzić swych praw na drodze sądowej.

Grupa Tipmedia
Podziel się: