Poniedziałek, 20.05.2019

Nauka języków obcych – jak zacząć i robić to dobrze?

  • 13.03.2019, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Nauka języków obcych – jak zacząć i robić to dobrze?
Obecnie wszyscy wiedzą, że nauka języków obcych z dnia na dzień zyskuje na popularności. Chcesz poszerzać swoje horyzonty? Nie czekaj i już dziś sprawdź, jak szybko i skutecznie nauczyć się języka obcego.

Nietrudno ukryć fakt, że znajomość przynajmniej jednego języka obcego w dzisiejszych czasach okazuje się być dość sporą zaletą. Umiejętność mówienia po angielsku, niemiecku czy w innym języku przydaje się zarówno w pracy, w szkole, jak i w codziennym życiu. W końcu nie należy zapominać o tym, iż z tej umiejętności możemy skorzystać nie tylko w swojej pracy, lecz również w czasie zagranicznych podróży, a także w sytuacjach, w których różnego rodzaju źródła informacji w języku polskim okazują się być niewystarczające i musimy sięgnąć po zagraniczne publikacje czy materiały edukacyjne.

Czy samodzielna nauka języka obcego to dobry pomysł?

Choć mogłoby się zdawać, że jest inaczej, niektórzy uparcie twierdzą, iż samodzielna nauka języka obcego to jedyne słuszne rozwiązanie. Nic bardziej mylnego! Co prawda, nie ma nic złego w podjęciu się przedsięwzięcia jakim jest nauka angielskiego, niemieckiego czy innego języka obcego w domowym zaciszu, jednak trzeba przyznać, że metoda ta rzadko przynosi oczekiwane efekty. O tym doskonale przekonali się uczestnicy kursów językowych, którzy swoje pierwsze kroki w nauce starali się stawiać samodzielnie. W końcu trzeba mieć na uwadze fakt, że ucząc się tylko i wyłącznie samodzielnie, zwiększamy prawdopodobieństwo nieświadomego popełniania różnego rodzaju błędów językowych, które zamiast korygować, tylko utrwalamy. A warto pamiętać, że głęboko zakorzenione przekonania (w tym wypadku błędy językowe) w późniejszym czasie trudno będzie zmienić na te, które faktycznie są prawidłowe.

Jak zacząć naukę języka obcego?

Podejmij decyzję

Niemal każdy chociaż raz w życiu marzył o tym, aby nauczyć się mówić w języku obcym. Niestety liczne badania i statystyki bezlitośnie pokazują, że niewiele osób swoje postanowienia przekuwa w czyn. Jeśli naprawdę chcesz wiedzieć, jak skutecznie nauczyć się języka obcego to przede wszystkim zrób pierwszy krok. Nie pozwól, aby twój cenny czas i twoje ciężko zarobione pieniądze poszły na marne. Zapomnij o niezdecydowaniu, porzuć półśrodki, wygospodaruj czas na naukę i już teraz podejmij konkretną decyzję mówiącą o tym, że od dziś nauka języka to cel, do którego z determinacją będziesz dążyć.

Nie bój się odważnych decyzji

Do odważnych świat należy. Te powodzenie nie bez powodu niejednokrotnie wychodziło z ust najpopularniejszych mówców tego świata. Jeśli nauka języków obcych faktycznie jest drogą, którą chcesz dążyć, nie bój się działać. Na początek wybierz język, którego chcesz się nauczyć. Zastanów się także, dlaczego chcesz to zrobić. Odpowiedz sobie na pytanie, czy język obcy jest ci potrzebny do pracy, do szkoły, do zagranicznego wyjazdu czy też po to, aby zaspokoić swoje ambicje. Następnie przejrzyj oferty szkół językowych. Wiele z nich coraz częściej oferuje naprawdę ciekawą rzecz, którą okazują się być zagraniczne kursy angielskiego. Jeśli stacjonarne szkoły nauki języków obcych są dla ciebie nudne, kursy językowe za granicą z pewnością okażą się być czymś, co cię zadowoli.

Pielęgnuj nowe umiejętności

Bez względu na to, czy twoje umiejętności językowe są na poziomie podstawowym czy też zaawansowanym pamiętaj o tym, aby nieustannie pielęgnować wiedzę, którą dotychczas udało ci się nabyć. Umiejętność posługiwania się językiem obcym powinna być przez ciebie wykorzystywana tak często, jak tylko jest to możliwe. Dlaczego? Otóż długo niewykorzystywane umiejętności językowe co prawda nie zanikają z dnia na dzień, ale z pewnością regularnie ulegają zubożeniu. Aby temu zapobiec, czytaj, pisz i przede wszystkim w nowo poznanym języku wtedy, kiedy poczujesz taką potrzebę. Jednak to nie wszystko, dobrze by było jeśli poza pielęgnowaniem, dalej zechcesz poszerzać swoje horyzonty. W końcu nie bez powodu mówi się, że ten kto stoi w miejscu – cofa się. Jeśli masz ochotę to nie czuj żadnych oporów i od czasu do czasu zapisuj się na ciekawe kursy językowe, bierz udział w różnego rodzaju lekcjach, wyjazdach, warsztatach i spotkaniach, które dołożą cegiełkę na drodze twojego rozwoju.

Grupa Tipmedia
Podziel się: