Środa, 26.06.2019

Otwieranie zamków przydatną umiejętnością

  • 09.10.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Otwieranie zamków przydatną umiejętnością
Żyjemy w ciągłym biegu. Od zadania do zadania. Dlatego często zdarza nam się nie pamiętać o wielu istotnych kwestiach. Jedną z nich jest często brak kluczy.

Rozmaitość zamków

W dzisiejszych czasach istnieje szeroka gama zamków. Możemy podzielić je według kilku kryteriów. Jednym z nich jest bezpieczeństwo. W tym wypadku zamki klasyfikowane są przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Przyznaje on oznakę A, B lub C. Te najtrudniejsze do otwarcia przez złodziei oznaczone są jako typ C. Te z literą A natomiast będą najłatwiejsze do złamania. Klasyfikacja te jest bardzo ważna, jeśli zależy nam na solidności zamka i bezpieczeństwie rzeczy, do których dostęp on blokuje. Poza tym zamki najłatwiej podzielić ze względu na sposób montażu. Możemy w ten sposób wyróżnić co najmniej trzy typy: podklamkowe, nawierzchniowe i wpuszczane. Te ostatnie są zdecydowanie najbezpieczniejsze. Kolejnym kryterium, według którego możemy podzielić zamki, to sposób montażu. Wyróżniamy zamki zapadkowo-zasuwkowe, które są jednymi z najpopularniejszych. Może on występować zarówno jako zamek wierzchni, jak i wpuszczany. W pierwszym przypadku elementami zamykającymi są zapadka i zasuwka. Mechanizm zapadki jest uruchamiany samoczynnie podczas zamykania, dzięki czemu mamy możliwość zatrzaskowego zamknięcia drzwi. W zamkach wpuszczanych z kolei działa to dwojako. Częściami zaczepiającymi zamka mogą być zapadka i zasuwka. Istnieją jednak wersje, w których elementem zaczepiającym jest zapadka, która przesunięta o dalszy skok kluczem pełni funkcję zasuwki.

Zamki elektroniczne ciekawą alternatywą

Oprócz zamków mechanicznych coraz częściej spotykamy się z kluczami elektronicznymi. Wyróżniamy tu zamki biometryczne, które otwierają się za pomocą zakodowanego wcześniej odcisku palca. To rozwiązanie jest coraz bardziej powszechne w telefonach komórkowych i służy do odblokowywania dostępu do jego zawartości. Zamki na kartę zbliżeniową typu pay-pass cieszą się dużą popularnością. Umożliwiają otwarcie nie tylko drzwi zewnętrznych, ale i wewnętrznych.

Otwieranie zamków – gdy zapomnimy klucza

Dbajmy o to, by nasze zamki były bezpieczne i trudne do złamania. Możliwości mamy bardzo wiele. Jednakże zdarza się, że przez roztargnienie nie weźmiemy ze sobą klucza. Co wówczas możemy zrobić? Najlepiej skorzystać z pomocy ślusarza. Otwieranie zamków nie kryje przed takim fachowcem żadnych tajemnic. Bez problemu poradzi sobie z każdym rodzajem zamka. Wielu z nich prowadzi też punkty całodobowe, dzięki czemu uzyskamy pomoc o każdej porze dnia i nocy. Sami także możemy się tego nauczyć, wystarczy wziąć udział w odpowiednich kursach. Umiejętność ta może bowiem okazać się bardzo przydatna, szczególnie w najmniej oczekiwanych momentach.

Grupa Tipmedia
Podziel się: