Kleje do produkcji mebli – co musisz o nich wiedzieć?

  • 06.08.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Kleje do produkcji mebli – co musisz o nich wiedzieć?
Drewno jest bardzo popularnym surowcem, z którego powstaje wiele elementów wyposażenia domu. Panele podłogowe, schody, czy meble to tylko kilka najczęstszych zastosowań. Co zrobić, gdy przyjdzie nam naprawić coś drewnianego? Jakiego kleju najlepiej użyć?

Klasyfikacja klejów

 

Obecnie na rynku możemy znaleźć szeroką gamę klejów. Wystarczy tylko odpowiednio dopasować typ do naszych potrzeb. Do sklejania najprostszych drewnianych elementów możemy użyć kleju powszechnie znanego jako wikol. Bazuje on na polioctanie winylu i uważany jest za klej uniwersalny. Nadaje się do stosowania z drewnem klejonym, litym i materiałami drewnopochodnymi. Tego typu klej zastyga najdłużej w ciągu doby, a spoina staje się przezroczysta. Warto pamiętać, by wszelkie zabrudzenia klejem czyścić natychmiastowo. Gdy wikol wyschnie, będziemy mieli problemy z jego usunięciem. Do trudniejszych, zdecydowanie cięższych materiałów, powinniśmy używać kleju poliuretanowego. Klej ten nakłada się na gorąco. Trzeba go najpierw podgrzać do temperatury 110 stopni Celsjusza, a następnie szybko rozprowadzić za pomocą specjalnego pistoletu lub węża. Klej ten jest bardzo trwały i odporny na warunki atmosferyczne, a także czynniki biologiczne i chemiczne. Doskonale sprawdzi się do klejenia schodów. W przemyśle meblarskim stosuje się go na szeroką skalę, m.in. do łączenia fornirów o dużej powierzchni, laminowania folii technicznej, czy jako masa zalewowa do otworów po sękach. Wypełnione w ten sposób braki w drewnie są ponadto elastyczne.

 

Kleje do produkcji mebli – aminowe, mocznikowe

 

Do łączenia drewna z laminatami z tworzyw sztucznych powinno stosować się kleje na bazie żywic alifatycznych. Są to specjalistyczne preparaty stworzone do tego typu łączeń, które rozprowadza się metodą natryskową. Nawet cienka warstwa pozwala stworzyć trwałą spoinę. Mocowanie drewna z drewnem, papą, czy filcem jest z kolei możliwe dzięki klejom aminowym. W ich skład wchodzą żywice aminowe oraz utwardzacz. W przemyśle meblarskim wciąż popularne są jednak kleje mocznikowe. Pomimo wielu wad wykorzystuje się je z powodu niskiej ceny, dużej sprężystości oraz bezbarwnych spoin. Niestety, nie są one odporne na warunki atmosferyczne, w tym na wysokie temperatury. Dlatego możemy skorzystać z oferty klejów przemysłowych, które są dostępne pod tym linkiem. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością i szerokim zastosowaniem. Możemy wybierać spośród klejów odpornych na wysokie temperatury, o wysokiej przyczepności, czy klejów uniwersalnych.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: