82. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

  • 17.09.2021, 10:49
  • Źródło: PUW Gdańsk
82. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

Podziel się:

Oceń:

17 września 1939 roku Sowieci złamali pakt o nieagresji i na mocy porozumienia Ribbentrop-Mołotow zaatakowali Rzeczpospolitą. Pomimo heroizmu polskich żołnierzy walka na dwa fronty była, dla odrodzonej zaledwie 21 lat wcześniej Polski, ponad siły. Sowiecka okupacja doprowadziła do ludobójstwa m.in. w Katyniu i masowych deportacji Polaków na wschód.

Orędzie Prezydenta RP Ignacego Mościckiego wydane w Kosowie Huculskim („Monitor Polski”, 25 IX 1939, nr 213).

„Obywatele! Gdy armia nasza z bezprzykładnym męstwem zmaga się z przemocą wroga od pierwszego dnia wojny, aż po dzień dzisiejszy, wytrzymując napór ogromnej przewagi całości bez mała niemieckich sił zbrojnych, nasz sąsiad wschodni najechał nasze ziemie, gwałcąc obowiązujące umowy i odwieczne zasady moralności.

Stanęliśmy tedy nie po raz pierwszy w naszych dziejach w obliczu nawałnicy, zalewającej nasz kraj z zachodu i wschodu. […] Na każdego z was spada dzisiaj obowiązek czuwania nad honorem Naszego Narodu w najcięższych warunkach”

W Malborku Urząd Miasta zaprasza na godz. 14:30 pod tablicą dedykowaną pamięci Sybiraków, gdzie zostaną złożone kwiaty. Tablica znajduje się tuż przy kościele p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ul. Słowackiego w Malborku, obok krzyża misyjnego.

17 września obchodzimy także Dzień Sybiraka.

Źródło: PUW Gdańsk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe