PSE i konsultacje w sprawie linii energetycznych. W powiecie gdańskim i tczewskim w drugiej połowie września

  • 16.09.2021, 14:22
  • Wawrzyniec Mocny
PSE i konsultacje w sprawie linii energetycznych. W powiecie gdańskim… PSE SA

Podziel się:

Oceń:

Po wakacyjnej przerwie Polskie Sieci Elektroenergetyczne wracają do prowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami gmin województwa Pomorskiego. Konsultacje związane są z budową dwóch stacji i ponad 250 km nowych linii najwyższych napięć, którymi popłynie prąd z morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Inwestycja, której zakończenie przewidziane jest w 2028 r., rozpoczyna się od rozmów z mieszkańcami terenów, na których ma powstać nowoczesna sieć.

Pierwsze spotkania organizowane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne na Pomorzu, odbyły się już w maju. Teraz, po wakacyjnej przerwie, inwestor wznawia proces informacyjno-konsultacyjny, którym zostanie objęty m.in. obszar gmin Kolbudy, Przywidz, Trąbki Wielkie, Pruszcz Gdański, Suchy Dąb, Cedry Wielkie i Tczew. Program spotkań podajemy pod tekstem i w materiale graficznym. To gminy, na terenie których projektowana jest jedna z linii najwyższych napięć 400 kV, przebiegająca między nową stacją elektroenergetyczną w gminie Choczewo (pow. wejherowski) a istniejącą linią relacji Gdańsk Błonia – Grudziądz Węgrowo w gm. Cedry Wielkie (pow. gdański).

 

Inwestor zapowiada, że utrzymana będzie dotychczasowa formuła indywidualnych rozmów z mieszkańcami. Każdy zainteresowany będzie mógł spotkać się osobiście z przedstawicielami PSE i zapoznać z proponowanym przebiegiem linii, a także sposobem i harmonogramem budowy. Na miejscu będą zarówno projektanci, jak i osoby nadzorujące proces inwestycyjny.

 

Konsultacje społeczne

 

W powiatach gdańskim i tczewskim spotkania informacyjno-konsultacyjne z przedstawicielami PSE odbędą się w drugiej połowie września. Pierwsze już w poniedziałek 20 września w gminach Suchy Dąb i Trąbki Wielkie. Kolejne w gminie Cedry Wielkie – 21 września, Pruszcz Gdański i Tczew – 22 września. Natomiast 27- i 28. września spotkania zaplanowano w gminach Kolbudy i Przywidz. Właściciele nieruchomości potencjalnie objętych inwestycją otrzymają listowne zaproszenia na te spotkania. Mieszkańcy gmin i miejscowości, przez które przejdzie nowa linia, informacje znajdą w lokalnych mediach m.in. Gazecie Tczewskiej i urzędach gmin, a także na stronie internetowej pomorzedajemoc.pse.pl.

 

- Zależy nam na jak największym udziale społeczności lokalnych w procesie konsultacyjnym. Jesteśmy na początku prac projektowych, a to najlepszy moment, żeby mieszkańcy zapoznali się z planowaną lokalizacją naszych inwestycji, uzyskali odpowiedzi na pytania i przekazali sugestie dotyczące planowanych inwestycji PSE – wyjaśnia dyrektor Joanna Zając z Centralnej Jednostki Inwestycyjnej PSE, która nadzoruje proces konsultacji.

 

Ze względu na utrzymujące się zagrożenie epidemiczne, inwestor zadbał o bezpieczeństwo uczestników. Każdy odwiedzający punkt informacyjny otrzyma środki ochronne, istnieje również możliwość wcześniejszego umówienia się na konkretną godzinę.

 

Miejsce powstania linii

 

- Projektowanie nowych stacji i linii energetycznych to oczywiście duże wyzwanie: społeczne, środowiskowe i inżynierskie. Dla PSE bardzo istotny jest dialog z mieszkańcami i poznanie lokalnych uwarunkowań – wyjaśnia Józef Strojny, ekspert PSE. - Projektanci starają się wytyczyć trasy przede wszystkim z dala od zwartej zabudowy mieszkaniowej. Linie prowadzi się często przez tereny leśne oraz działki rolne.

 

- Im linia znajduje się bliżej aglomeracji i silnie zurbanizowanych przedmieść dużych miast, tym większym wyzwaniem jest jej projektowanie – dodaje Józef Strojny.

 

Podczas konsultacji mieszkańcy zapoznają się z wcześniej przygotowanymi przez projektantów propozycjami przebiegów linii. Wszystkie uwagi zgłaszane przez władze samorządowe oraz mieszkańców zostaną szczegółowo przeanalizowane pod kątem możliwości ich uwzględnienia. Efektem będzie wytyczenie ostatecznych przebiegów linii, dla których inwestor będzie się ubiegał o tzw. decyzję środowiskową. W kolejnym etapie wystąpi do wojewody o decyzję lokalizacyjną i pozwolenie na budowę.

 

Energetyczne Pomorze

 

Zgodnie z założeniami Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, morskie farmy wiatrowe na Bałtyku dostarczą aż 11 GW mocy. Inwestycja jest ważnym elementem transformacji energetycznej kraju. Ma zapewnić Polsce coraz większy udział odnawialnych źródeł energii. Potencjał morza Bałtyckiego jest w tym zakresie ogromny. Dla porównania, największa
w Polsce elektrownia na węgiel brunatny jest w stanie wyprodukować zaledwie połowę tej mocy. Żeby jednak energia trafiła do obiorców na terenie centralnych i południowych województw, konieczne jest wybudowanie nowych stacji elektroenergetycznych i linii najwyższych napięć, dzięki którym możliwy będzie przesył zielonej energii w głąb kraju.

 

***

Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA są operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Odpowiada za bilansowanie i bezpieczną pracę krajowego systemu elektroenergetycznego oraz niezawodne działanie sieci przesyłowej. Spółka zarządza liniami najwyższych napięć 400 kV oraz 220 kV o łącznej długości ponad 15 tys. km oraz 109 stacjami elektroenergetycznymi, służącymi do przetwarzania i rozdziału energii elektrycznej.

PSE S.A. aktywnie uczestniczą w transformacji rynku energii i wdrażają nowoczesne rozwiązania odpowiadające na wyzwania przyszłości. Spółka należy do największych operatorów sieci przesyłowej w Europie i uczestniczy w zarządzaniu wspólnym, synchronicznym systemem elektroenergetycznym.

 

 

KONSULTACJE Z MIESZKAŃCAMI

Przedstawiciele PSE SA zapraszają na spotkania informacyjne dot. budowy stacji elektroenergetycznych i linii najwyższych napięć umożliwiających odbiór energii z morskich farm wiatrowych. Odbędą się one w miejscowościach:

 

• Gm. Cedry Wielkie - 21 września (wtorek) 2021 r. w godz. od 15:00 do 19:00

Rewalidacyjno-Wychowawczym ,,Żuławski Słonecznik" (była szkoła podstawowa)

w miejscowości Giemlice

 

• Gm. Kolbudy - 27 września (poniedziałek) 2021 r. w godz. od 16:00 do 19:00

w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Buszkowach, ul. Leśna Góra 7

 

• Gm. Pruszcz Gdański - 22 września (środa) 2021 r. w godz. od 15:00 do 19:00

w świetlicy wiejskiej w Jagatowie

 

• Gm. Przywidz - 28 września (wtorek) 2021 r. w godz. od 9:00 do 13:00 w OSP Jodłowno, ul. Kasztanowa 21, 83-047 Jodłowno

 

• Gm. Suchy Dąb - 20 września (poniedziałek) 2021 r. w godz. od 15:00 do 19:00 w świetlicy wiejskiej w miejscowości Krzywe Koło oraz 21 września (wtorek) 2021 r. w godz. od 9:00 do 13:00 w świetlicy wiejskiej w miejscowości Steblewo (w budynku byłej szkoły)

 

• Gm. Tczew - 22 września (środa) 2021 r. w godz. od 15:30 do 19:00 w świetlicy wiejskiej w Miłobądzu, ul. Pamięci Narodowej 9

 

• Gm. Trąbki Wielkie - 20 września (poniedziałek) 2021 r. w godz. od 15:00 do 19:00

w świetlicy wiejskiej w Kleszczewie, ul. Szkolna 1 (w pobliżu skrzyżowania - ul. Skarszewskej i ul. Szkolnej przy sklepie), 21 września (wtorek) 2021 r. w godz. od 9:00 do 13:00 w świetlicy wiejskiej w miejscowości Klępiny (w centrum wsi) oraz 21 września (wtorek) 2021 r. w godz. od 15:00 do 19:00 w świetlicy wiejskiej w miejscowości Trąbki Małe. Umówienie spotkania pod numerem infolinii: 887 778 992 lub adresem e-mail: [email protected]

Więcej na : https://pomorzedajemoc.pse.pl

 

opr. (tomm)/PSE Centralna Jednostka Inwestycyjna

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (3)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe