Nowi terytorialsi dołączą do pomorskiej brygady WOT

  • 29.01.2021, 11:00
  • Źródło: 7 PBOT/ Maciej Szalbierz
Nowi terytorialsi dołączą do pomorskiej brygady WOT

Podziel się:

Oceń:

Kolejni ochotnicy z województwa pomorskiego rozpoczną swoją żołnierską przygodę. Są wśród nich m.in. mieszkańcy Malborka, Słupska, Chojnic czy Człuchowa.

Już w najbliższą sobotę, 30 stycznia, 58 nowych ochotników przekroczy bramy 71 batalionu lekkiej piechoty w Malborku, by po przejściu niezbędnych formalności założyć mundur Wojsk Obrony Terytorialnej. Większość z nich, bo aż 32 to osoby, które swoją przygodę z wojskiej dopiero zaczynają w związku z tym wszyscy oni przejdą 16-dniowe szkolenie podstawowe, zaś pozostali to ochotnicy, którzy złożyli już przysięgę wojskową po 1991 roku i oni muszą ukończyć 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Przyszli żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio to mieszkańcy pochodzący z całego obszaru województwa pomorskiego. Dominują mieszkańcy trójmiasta, jednak swoją przygodę z WOT zdecydowali się rozpocząć także ochotnicy z Malborka, Słupska, Człuchowa, Chojnic czy Kwidzyna. Niemal 1/3 z nich stanowią kobiety, co potwierdza, że Wojska Obrony Terytorialnej są Rodzajem Sił Zbrojnych, w których służy największa liczba przedstawicielek płci pięknej, co oznacza, że WOT jest znakomitą alternatywą również dla nich.

Sobotnie wcielenie, będzie pierwszym w tym roku realizowanym przez 7 Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej. Zgodnie z tradycją, szkolenie podstawowe zakończy się uroczystą przysięga wojskową, którą złożą żołnierze, którzy ukończą tzw. ”szesnastkę”. Po złożeniu wojskowego przyrzeczenia staną się oni pełnoprawnymi żołnierzami Wojska Polskiego. Uroczystość zaprzysiężenia nowych terytorialsów odbędzie 14 lutego, na terenie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Sama ceremonia, pomimo panujących obostrzeń, będzie miała dodatkowy smaczek, nadający jej wyjątkowego charakteru. Czternasty dzień lutego 1942 roku jest bowiem dniem, na który datuję się powstanie Armii Krajowej a więc zakonspirowanych sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego, na którego dokonaniach i tradycji opierają się fundamenty Wojsk Obrony Terytorialnej. Tak więc malborska przysięga jest swoistą klamrą spinającą historię Armii Krajowej i funkcjonowanie Wojsk Obrony Terytorialnej, a nowi terytorialsi są ich wspólnym mianownikiem.

Źródło: 7 PBOT/ Maciej Szalbierz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe