Zdobyli Malbork kajakiem. Ponad 200 wodniaków na Nogacie

  • 31.08.2020, 11:31
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Zdobyli Malbork kajakiem. Ponad 200 wodniaków na Nogacie

Podziel się:

Oceń:

W ostatnią sobotę wakacji, 29 sierpnia 2020 na Nogacie można było zobaczyć kilkuset kajakarzy, którzy przed południem wypłynęli z przystani w Janówce, by po kilku godzinach zameldować się na nowej stanicy kajakowej u podnóży zamku krzyżackiego w Malborku. Przepłynęli ponad 10 km, po drodze podziwiając malownicze krajobrazy Żuław i urokliwe zakątki Nogatu.

Był to IV Wielki Spływ Kajakowy na Nogacie. Wzięli w nim udział mieszkańcy województwa, turyści oraz samorządowcy.

Wodna integracja

Kajakowa wyprawa do Malborka okazała się dobrą okazją do integracji środowiska pomorskich wodniaków. Zaczęła się rozgrzewką z instruktorką fitness oraz krótkim szkoleniem z obsługi wioseł i manewrowania kajakiem. Na starcie kajakarzy przywitał Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Cieszę się, że mimo niepewnej pogody tegoroczny spływ rozpoczyna aż tak dużo osób – mówił Bonna. – Mamy w naszym regionie niezwykle gęstą i urozmaiconą sieć rzeczną, z której warto korzystać. Spływ Nogatem to nie tylko okazja do aktywności fizycznej, ale i podziwiania malowniczych krajobrazów tej części Pomorza, oderwania się od rzeczywistości i spędzenia kilku godzin na łonie natury – podkreślił Bonna.

Na spływie obecni byli także burmistrz Malborka Marek Charzewski, wójt gminy Stare Pole Marek Szczypior i wójt gminy Malbork Marcin Kwiatkowski.

Kajakarze wypłynęli z nowej stanicy w Janówce w kierunku śluzy wodnej w Rakowcu, by dotrzeć w okolice malborskiego zamku. Tam, przy Parku Północnym, niedawno została rozbudowana przystań żeglarska, która obecnie pełni także funkcję przystani dla kajakarzy. Po spływie w Malborku na wodników czekał poczęstunek, koncerty i różnorodne atrakcje.

Nogat dla każdego

Nogat jest najdłuższą rzeką, leżącą w całości na Żuławach. Charakteryzuje się niewyczuwalnym nurtem, który jest szeroki i spokojny. Z tego powodu spływ kajakowy na Nogacie to dobry pomysł na aktywny wypad dla całej rodziny i dla poczatkujących kajakarzy. Wzdłuż rzeki ciągną się różnorodne przyrodniczo Żuławy, a w trakcie spływu można podziwiać także rozbudowaną infrastrukturę kajakową, która powstała w ramach przedsięwzięcia Pomorskie Szlaki Kajakowe.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe