Pomoc dla pomorskich DPS-ów w walce z COVID-19. Mogą dostać granty na wyżywienie, miejsca noclegowe i dodatki

  • 27.07.2020, 12:20
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Pomoc dla pomorskich DPS-ów w walce z COVID-19. Mogą dostać granty na…

Podziel się:

Oceń:

Samorząd województwa pomorskiego skierował 15,5 mln zł na wsparcie dla pracowników domów pomocy społecznej, którzy walczą z epidemią. Środki te mają ułatwić zorganizowanie noclegu, wyżywienia w razie koniecznej izolacji i zakwaterowania poza miejscem zamieszkania. Mogą być przeznaczone też na dopłaty do wynagrodzeń pracowników wykonujących bezpośrednią pracę z mieszkańcami DPS.

Program „Pomorskie Pomaga" koordynuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej (ROPS) Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Wnioski można składać od 24 lipca do końca października 2020 r.

 

Najpierw potrzebne były maseczki, teraz środki na funkcjonowanie

ROPS-owi udało się pozyskać fundusze z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Dzięki temu powstał projekt „Pomorskie Pomaga". Jego wartość to 15,5 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków UE stanowi ponad 13 mln zł. – Projekt jest odpowiedzią na problemy kadrowe domów pomocy społecznej, jakie dotykają tego typu placówki w związku z epidemią COVID-19 – mówi Agnieszka Zabłocka, zastępca dyrektora ROPS. – Personel DPS stoi na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem, a niestety nie jest to najlepiej opłacana grupa zawodowa. Poprzez kontakt z potencjalnie chorymi na COVID-19 narażają życie i zdrowie nie tylko swoje, ale również swoich bliskich – wyjaśnia Zabłocka.

 

W ramach projektu pomorskie DPS-y mogą ubiegać się o środki na granty, z których możliwe będzie sfinansowanie dodatków do wynagrodzeń dla pracowników placówek, zapewnienie noclegów i wyżywienia dla pracowników poza miejscem zamieszkania w związku z niebezpieczeństwem transmisji koronawirusa na najbliższych członków rodzin pracowników. Można będzie też zapewnić tymczasowe miejsca kwarantanny dla pensjonariuszy (m.in. poprzez pokrycie kosztów związanych z noclegiem, wyżywieniem i opieką nad osobami, które znajdować się będą w kwarantannie).

– Zdajemy sobie sprawę że sytuacja w domach pomocy społecznej w związku z epidemią COVID-19 dalej w wielu wypadkach nie jest łatwa – tłumaczy Agnieszka Zabłocka. – Po zaopatrzeniu placówek w początkowej fazie epidemii w niezbędne środki ochrony indywidualnej m.in. maseczki, płyny dezynfekujące, uruchamiamy właśnie nowy instrument, który pomoże placówkom w funkcjonowaniu w realiach epidemii – podkreśla.

Formularz wniosku, regulamin i szczegóły programu dostępne są na stronie Pomorskie Pomaga.

W dalszym ciągu trwa nabór wniosków w ramach projektu Pomorskie S.O.S w ramach, którego nie tylko DPS-y, ale również zakłady opiekuńczo-lecznicze czy hospicja i zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze mogą ubiegać się o granty na zakup środków ochrony indywidualnej. Wartość tego projektu to z kolei ponad 9,8 mln zł. Szczegóły na stronie Pomorskie S.O.S.

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe