Muzeum Miasta Malborka z nową wystawą czasową

  • 10.07.2020, 10:07
  • Dawid Komorowski
Muzeum Miasta Malborka z nową wystawą czasową radiomalbork.fm

Podziel się:

Oceń:

Muzeum Miasta Malborka przygotowało nową wystawę czasową. Jak informuje instytucja, eksponaty będzie można zobaczyć w dotychczasowym pomieszczeniu magazynowo-gospodarczym. Otwarcie odbędzie się 12 lipca o godzinie 10:00.

Mamy nadzieję, że zgodnie z planem będziemy mogli gościć Państwa na wernisażu wystawy projektu "Mała Polska. Wielcy Polacy" w dniu 12 lipca 2020 roku. Wystawa upamiętniać będzie wydarzenia związane z przeprowadzeniem sto lat temu plebiscytu na ziemi malborskiej. Wierzę, że otwarcie wystawy pozwoli nam na prezentowanie jej wszystkim chętnym i stanie się początkiem otwartej działalności muzeum — pisze na muzealnym profilu na Facebooku dyrektor, Dorota Raczkowska.

Muzeum znajduje się przy ulicy Tadeusza Kościuszki 54 (Malbork). Wystawa czasowa będzie dostępna dla zwiedzających od wtorku do soboty w godzinach 10:00 – 17:00 do 31 grudnia 2020 roku. Jak podaje Muzeum, wstęp będzie bezpłatny.

Plebiscyt dla Warmii, Mazur i Powiśla przeprowadzono 11 lipca 1920 roku. Był on pokłosiem wersalskiego traktatu pokojowego. Międzynarodowa ugoda kończąca I wojnę światową przyczyniła się po 1918 roku do zmian granic w Europie, więc i pośrednio w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Na spornych terenach mieszkańcy mieli opowiedzieć się za tym, czy chcą zostać na terenie Niemiec, czy chcą dołączyć do Polski. Na Powiślu głosowała ludność 4 powiatów: kwidzyńskiego, sztumskiego, malborskiego oraz suskiego. Dla Polaków plebiscyt okazał się porażką. II Rzeczypospolitej w wyniku głosowania przyznano jedynie 5 gmin.

foto: radiomalbork.fm

Dawid Komorowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe