Remembrance Day w Malborku

  • 15.11.2019, 08:08
  • Opr. red.
Remembrance Day w Malborku fot Tomasz Sułkowski

Podziel się:

Oceń:

6 listopada na Cmentarzu Wojennym Wspólnoty Brytyjskiej odbyła się uroczystość związana z obchodami Dnia Pamięci (ang. Remembrance Day). To święto obchodzone w krajach Wspólnoty Brytyjskiej, upamiętniające żołnierzy poległych w wojnach.

Do udziału w uroczystości zapraszały Ambasada Brytyjska i ambasady krajów Wspólnoty Brytyjskiej w Warszawie oraz burmistrz Malborka. Zebrani uczcili pamięć poległych żołnierzy pochowanych na cmentarzu przy ul. 500-lecia. Następnie kontynuowano uroczystości na Cmentarzu Komunalnym pod Pomnikiem Stalagu XXB. Kwiaty składali przedstawiciele władz samorządowych, ze Starostą Mirosławem Czaplą i Wicestarostą Waldemarem Lamkowskim oraz Burmistrzem Markiem Charzewskim i Przewodniczącym Rady Miasta Pawłem Dziwoszem, na czele. Ponadto kwiaty złożyli przedstawiciele służb mundurowych, stowarzyszeń, szkół i organizacji malborskich.
Z historii.
Pochowani na Cmentarzu żołnierze to w większości wzięci do niewoli jeńcy z okresu II wojny światowej przebywający wówczas w pobliskich obozach m.in. Stalagu XXB. Wiele grobów zostało również przeniesionych z odleglejszych miejsc pochówku np. Torunia czy Gdańska.
Na Cmentarzu spoczywa 232 zidentyfikowanych żołnierzy z lat 1939 - 1945. Wśród nich 189 żołnierzy piechoty, 39 lotników, 1 marynarz floty wojennej i 3 marynarzy floty handlowej, pochodzący z Anglii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii. Malborski cmentarz to również miejsce spoczynku jeńców z okresu I wojny światowej. Jest to 13 mogił /w tym 6 mogił niezidentyfikowanych/ żołnierzy z lat 1914 - 1922, których zwłoki ekshumowano w 1960 r. z Cmentarza Garnizonowego w Gdańsku.
(informacja: UM Malbork, opracowano na podstawie informacji ze stron: http://www.cwgc.org oraz http://zgkim.malbork.pl/).
fot Tomasz Sułkowski

Opr. red.

Zdjęcia (6)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe