Czy na DK22 będzie poprawiona funkcjonalność przejść dla pieszych?

  • 08.11.2019, 07:55
  • Adam Ilarz – RAJCA miejski
Czy na DK22 będzie poprawiona funkcjonalność przejść dla pieszych? Fot. J. Lijka

Podziel się:

Oceń:

Droga krajowa 22 to jedna z najważniejszych dróg przebiegających przez nasze miasto. Nasza, malborska część zaczyna się w Kałdowie, a kończy wylotem w stronę Elbląga w dzielnicy Piaski. Droga cały czas pozostaje pod zarządem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku.

Sama instytucja jaką jest GDDKiA Oddział w Gdańsku to trudny partner w negocjacjach. Trudny, choć czasami przy dobrej argumentacji i zważając na racje nie tylko miejskie, ale także te ujęte w szerszym kontekście jest możliwy do współpracy i zgadza się na zmiany w zarządzanych przez siebie odcinkach.

W ostatnim czasie do GDDKiA Oddział w Gdańsku skierowane zostały interpelacje radnych w kwestiach poprawy funkcjonowania przejść dla pieszych na drodze krajowej nr 22. Sprawa pierwsza dotyczyła możliwości wyłączenia sygnalizacji świetlnej na przejściach tej drogi w czasie nocnym. Sprawa co jakiś czas wraca „na tapetę” ponieważ już od dłuższego czasu Dyrekcja niechętna jest temu pomysłowi. Tym razem stanowisko GDDKiA O/Gdańsk pozostało bez zmian. Oto jak je argumentują: „Przełączenie sygnalizacji świetlnych na tryb żółty pulsujący w godzinach nocnych, na drodze o przekroju 2x2 przyczyni się do rozwijania dużych prędkości na drodze krajowej nr 22 w miejscowości Malbork oraz zwiększy problemy z bezpiecznym włączeniem się pojazdów z wlotów podporządkowanych do ruchu tranzytowego czy z bezpiecznym przejściem przez drogę dwujezdniową.

GDDKiA przypomina, że prędkość pojazdów jest jednym z parametrów ruchu, od którego zależy ciężkość wypadków. Analizując liczbę zdarzeń drogowych od lat droga krajowa nr 22 w miejscowości Malbork jest odcinkiem niebezpiecznym. Priorytet bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu jest nadrzędny, w związku z powyższym GDDKiA stanowczo nie przychyla się do wyłączenia sygnalizacji świetlnych w godzinach nocnych.

Ponadto charakterystyka turystyczna miasta sprawia, iż dla większości kierowców układ drogowy oraz organizacja ruchu jest obca, dlatego musi ona być tak jednoznacznie postrzegana by zapewniać maksymalne bezpieczeństwo podróży. Zainstalowanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach drogi krajowej nr 22 w Malborku, miało na celu zwiększenie bezpieczeństwa włączania się pojazdów z wlotów podporządkowanych, kosztem czasu oczekiwania kierowców na wjazd na skrzyżowanie, nawet za cenę tworzących się tam nadmiernych kolejek pojazdów.”

Kolejną kwestią, która znalazła się w interpelacji była poprawa funkcjonowania przejścia dla pieszych na drodze krajowej nr 22 na skrzyżowaniu z ulicą 17 marca. Z informacji jakie docierały do mnie jako radnego czas oczekiwania na przejściu był sporo wydłużony w związku ze złym funkcjonowaniem sygnalizacji świetlnej.

(...)

Więcej w bieżącym wydaniu Gazety Malborskiej z dnia 6 listopada 2019 r.

Adam Ilarz – RAJCA miejski

Zdjęcia (1)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe