List do Redakcji: Co z estetyką ulicy Kościuszki i Placu Jagiellończyka?

  • 07.11.2019, 09:07
  • Edmund Golecki
List do Redakcji: Co z estetyką ulicy Kościuszki i Placu Jagiellończyka? fot. archiwum GM

Podziel się:

Oceń:

Po zakończeniu przebudowy ulicy Kościuszki odzywały się różne głosy dotyczące estetyki tego fragmentu miasta. Jednym z najbardziej ważkich głosów krytycznych, był zarzut, że wydano ponad 10 mln złotych, by ulicę tę przekształcić w deptak spacerowy, wcale taką się nie stała, lecz w zasadzie pozostała zwykłą ulicą, z nasilającym się ruchem samochodowym.

Jeżeli ten fragment naszego miasta ma być estetyczny to należy dbać aby takim rzeczywiście był. Jednak są elementy widokowe, które psują nastrój i estetykę tego prestiżowego fragmentu miasta. Gdy już dochodzimy ulicą Kościuszki do Placu Jagielończyka, po prawej stronie widzimy na przykład nieestetyczną ścianę budynku (po dawnym sklepie PEPCO), z zawieszonymi na niej reklamami, a na samym dole i po lewej stronie widoczny jest stary odrapany tynk i zmurszałe cegły. Na placu stoi konna statua króla Kazimierza Jagielończyka, co nadaje symbolicznej rangi temu miejscu, powinno się więc ze szczególną starannością dbać o estetykę najbliższego otoczenia pomnika.

Tymczasem opodal tego monumentu, chętnie odwiedzanego przecież i przez turystów, od kilku lat straszy pusta, nieestetyczna wyrwa w zabudowie ulicy - miejsce wciąż przeznaczone do zagospodarowania (teren pozostały po zburzonym kinie Capitol). Obszar ten był kiedyś własnością miasta. Grunt jednak został sprzedany, a nowy właściciel nie może pobudować tego, co zaprojektował, ponieważ zabrakło mu ok.2 metrów kwadratowych działki. Prawo budowlane jest twarde i powstał tzw.projektowo-budowlany pat. Musi jednak zostać znalezione rozwiązanie tej patowej sytuacji: albo miejsce to będzie zabudowane, albo właściciel działki w środku miasta zasadzi tu po prostu kwiatki.

W Magistracie zasiada burmistrz i dwaj jego bardzo doświadczeni zastępcy. Jednemu z nich przypada między innymi dbanie o estetykę miasta. Burmistrz, albo jego zastępca, jeśli nie mogą osobiście, to przynajmniej wyznaczyć powinni osobę, która choćby raz w tygodniu przeszłaby się daną ulicą, bardzo dokładnie lustrując jej otoczenie oraz sporządzać notatki co trzeba pilnie naprawić lub uporządkować. To mogłaby być taka „teczka gospodarcza”, miejsc i obszarów w naszym mieście, o które trzeba pilnie zadbać. Na pewno jednym z takich obszarow jest ulica Kościuszki w najbliższym otoczeniu pomnika króla Kazimierza i wokół placu Jego imienia.

Edmund Golecki

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe