A-ha – tego nie wiesz o legendarnej norweskiej grupie

  • 22.08.2019, 09:01
  • artykuł sponsorowany
A-ha – tego nie wiesz o legendarnej norweskiej grupie

Podziel się:

Wraz z powrotem na scenę grupy A-ha, wraca klimat szalonych lat 80., a w głowie już pobrzmiewa ich największy hit „Take On Me”. Niedawno zespół wyruszył w trasę „A-ha play hunting high and low live”, na której oprócz największych miast na świecie, znajduje się również Warszawa. Koncert A-ha w Polsce już 18 listopada!

A-ha bilety na koncert

Bilety na koncert są jeszcze dostępne w serwisie alebilet, na https://www.alebilet.pl/bilety/a-ha. Nie czekaj i kup wejściówki na ten magiczny wieczór. Zabrzmią utwory z debiutanckiego albumu zespołu i światowe hity, znane każdemu. Mimo upływu lat, kilku przerw w działalności i głośnych powrotów, członkowie zespołu nie stracili energii. Wręcz odwrotnie, zachwycają powerem i dzielą się muzycznym zapałem ze swoją publicznością.

Imponująca ilość płyt i nagrody

A-ha to męskie trio założone w 1982 roku w Oslo, lecz po krótkim czasie przeprowadzili się do Wielkiej Brytanii, by swoją karierę rozwijać w Londynie. Prawdopodobnie to ten krok sprawił, że ich popularność tak szybko się rozwinęła. Pierwszy krążek „Hunting High and Low” wydany został w 1985 roku i podbił świat singlem „Take On Me”. Dyskografia zespołu jest bardzo bogata. Wydali 10 albumów studyjnych, oprócz tego 4 koncertowe i 16 kompilacji, co łącznie daje bardzo imponującą liczbę 30 płyt!

W 1986 roku zespół otrzymał nominację do Nagród Grammy w kategorii Najlepszy Nowy Artysta, jednak nie udało im się otrzymać statuetki. Zwyciężyli wielokrotnie w konkursie MTV Video Music Awards, sześć razy za utwór „Take On Me” i dwa za „The Sun Always Shines on TV”. Na swoim koncie mają również 10 Spellemanprisen, norweskiego odpowiednika Grammy czy Fryderyka. W listopadzie 2012 członkowie A-ha otrzymali Królewski Norweski Order Świętego Olafa – najwyższe odznaczenie królestwa, nadawane za zasługi cywilne i wojskowe – za swój wkład w norweską muzykę.

Rozstania i powroty

Stare przysłowie mówi, że nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki, ale chyba nie do końca sprawdza się to w przypadku zespołów muzycznych. W 1994 roku męskie trio ogłosiło zakończenie działalności. Powodem mógł być spadek popularności, gdyż ostatni album wydany przed rozpadem, „Memorial Beach”, okazał się rozczarowaniem, nie zyskał nawet statusu srebrnej płyty, podczas gdy pierwszy trzy albumu oblały się platyną. Jedyny utwór, który znalazł się wtedy na zagranicznych listach przebojów to „Dark Is The Night” – osiągnął dopiero 19. Miejsce w brytyjskim zestawieniu. Do powrotu na scenę, członków zespołu nakłoniło zaproszenie do występu podczas Koncertu Pokojowej Nagrody Nobla (Nobel Peace Prize Concert). Zaśpiewali nową piosenkę „Summer Moved On” oraz „The Sun Always Shines On TV”. Zespół wrócił do nagrywania i wydał 4 albumy.

Ostatni koncert?

W październiku 2009 roku, dzień przed rozpoczęciem sprzedaży biletów na trasę koncertową, zespół ogłosił, że ostatni z koncertów trasy będzie również ich ostatnim koncertem. Jak nietrudno się domyślić, bilety wyprzedały się pierwszego dnia. Pod koniec 2014 roku zaczęły pojawiać się plotki o ponownym powrocie, związanych z 30-leciem wydania hitu „Take On Me”. W marcu 2015, w norweskich gazetach widniała już oficjalna informacja na ten temat, a we wrześniu w sklepach można było zakupić 10 album „Cast in Steel”. Początkowo zespół miał wrócić na scenę tylko na 2 lata, jednak do tej pory występują, a koncert A-ha w Polsce już niedługo!

artykuł sponsorowany

Pozostałe