Kolejny zabytkowy obiekt architektoniczny zniknie z krajobrazu miasta?

  • 01.08.2019, 08:50
  • Robert Lijka
Kolejny zabytkowy obiekt architektoniczny zniknie z krajobrazu miasta? fot. Tomasz Sułkowski

Podziel się:

Oceń:

MALBORK Do kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy, niegdyś pw. św Jerzego, przylega teren dawnego cmentarza, otoczony murem z zabytkową bramą. Podczas remontu ulicy Słowackiego, okazało się, że obiekt wymaga pilnej interwencji. Może się jednak okazać, iż z uwagi na koszty odrestaurowania zabytku, zostanie on rozebrany, a w jego miejsce powstanie być może...atrapa ze współczenych materiałów budowlanych. Bo tak ma być taniej.

W następnych wydaniach „GM” spróbujemy ustalić jakie są przyczyny przechylenia bramy. Bo nasuwa się przypuszczenie, że może to być związane z barbarzyńską likwidacją cmentarza św. Jerzego w pierwszej poł. l. 80. XX w. Po splantowaniu nagrobków, teren został zasypany blisko 1,5 metrową warstwą ziemi, która napiera na historyczny mur cmentarza na końcu którego zlokalizowana jest bramka. Spróbujemy też odpowiedzieć na pytanie, jak ostatecznie władze miejskie, we współpracy z parafią MNBP i wykonawcą remontu drogi, mają zamiar uratować, dosłownie „chylący się ku upadkowi” zabytek.

Robert Lijka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe