Sobota, 20.07.2019
Medical Tczew
Medical Tczew
Medical Tczew

Korekcja wzroku za pomocą lasera

  • 03.04.2019, 13:12
  • artykuł sponsorowany
Korekcja wzroku za pomocą lasera
Podziel się:
Korekta wzroku w niektórych przypadkach jest zabiegiem koniecznym. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy wada wzroku znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jednak laserowa korekcja wzroku to propozycja także dla tych osób, które definitywnie chcą rozwiązać problem z wadą widzenia.

Statystyki i badania

Dla tych pacjentów, którzy obawiają się laserowej korekcji wzroku, ważną informacją będzie to, że powikłania po zabiegu są niezwykle rzadki. Statystycznie występują w 0,1% przypadków. Za zabieg skuteczny uznaje się, jeżeli pacjent po zabiegu może prowadzić bez okularów samochód oraz odczytać wskazówki budzika z drugiego końca pokoju. Możliwość pełnej korekcji wady zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Zanim jednak lekarz podejmie się leczenia, to musimy przejść badania, które zadecydują czy kwalifikujemy się do zabiegu. Bada się ostrość wzroku do bliży i dali, refrakcja przed i po cykloplegii, a także wykonuje pomiar krzywizn rogówki, próbę Schirmera oraz badanie kąta przesączania, perymetrie i USG gałki ocznej. Warunkiem wykonania zabiegu jest też odpowiedni wiek pacjenta. Zabieg laserowej korekty wzroku wykonywany jest w wieku, w którym wada jest stabilna i oko nie rośnie. Idealnymi kandydatami są więc osoby w wieku od dwudziestu jeden do pięćdziesięciu pięciu lat.

W wielu przypadkach zabieg jest w stanie całkowicie przywrócić nam właściwe widzenie, jednak ma też swoje ograniczenia. Możemy tutaj korygować krótkowzroczność i krótkowzroczność z astygmatyzmem do -8 Dsph, a w przypadku dalekowzroczności występującej samodzielnie i astygmatyzmem do +4Dsph. Teoretycznie zabieg może być wykonany także wtedy, gdy pacjent ma większą wadę wzroku, jednak obarczony jest wtedy sporym ryzykiem i istnieje możliwość pojawienia się niebezpiecznych powikłań.

Przeciwwskazania

Niestety dla wielu pacjentów leczenie tego typu jest niedostępne ze względu na liczne przeciwwskazania. Niektóre są czasowe, inne sprawiają, że zabieg nie jest w ogóle możliwy. Tego nie można wykonać, kiedy wada jest niestabilna i ciągle rośnie. Także jaskra, zaćma, odwarstwienie siatkówki są przeciwwskazaniem do zastosowania zabiegu. Wykluczają ją także aktywne stany zapalne oczu lub zakażenie wirusowe, opryszczka, również w okresie 6 tygodni po wyleczeniu, wszczepiony rozrusznik serca schorzenia reumatologiczne, neurologiczne, autoimmunologiczne, schorzenia metaboliczne takie jak cukrzyca oraz schorzenia endokrynologiczne, białaczka i wszelkie skazy. Problemem są też wszelkie zakażenia i choroby związanie z nosem, uszami, gardłem czy krtanią oraz ogniska zapalne w obrębie zębów. Nie możemy też poddać się laserowej korekcji wzroku, kiedy uzależnieni jesteśmy od alkoholu, narkotyków czy nawet leków, a także, gdy zmagamy się z uciążliwą formą trądziku czy alergią. Ostatecznie wykluczająca jest padaczka oraz schorzenia psychogenne. Czasowo niezdolne do operowania są kobiety, które są w ciąży, karmią swoje dziecko w naturalny sposób czy przechodzą okres menstruacji. Organizm jest bowiem wtedy słabszy i ma obniżoną odporność.

Zajrzyj również na: https://blikpol.pl/laserowa-korekcja-wzroku

artykuł sponsorowany

Pozostałe