sobota, 27 kwietnia 2024 06:59
Reklama

Oblężenie Malborka 2019

Oblężenie Malborka 2019


Już po raz dwudziesty w murach krzyżackiej twierdzy w Malborku odbędzie się wielkie, plenerowe Oblężenie Malborka. W dniach 19 - 21 lipca 2019 roku Zamek Malborski ponownie cofnie się w czasie o kilkaset lat. Impreza nawiązuje do wydarzeń, które rozegrały się w Malborku w 1410 roku. Wtedy właśnie Król Polski Władysław Jagiełło wraz ze swoimi wojskami, tuż po wygranej bitwie pod Grunwaldem, podjął próbę zdo­bycia krzyżackiej twierdzy. Jednakże potężne mury średniowiecznej, malborskiej fortecy oparły się naporowi wojsk Jagiełły. Król do dzisiaj nie ustaje w próbach zdobycia malborskiego zamku...



Odwiedziny warowni są także okazją do zobaczenia efektów znaczącej rekonstrukcji obwarowań zamkowych - tzw. Bramy Nowej. Stała się ona nowym wejściem na Zamek Malbork, mieszczącym m.in kasy, sklep i recepcję.



W tym roku przewidziano 2 inscenizacje (w piątek i sobotę), na które wstęp będzie biletowany.  Obie mają ten sam scenariusz zakończony efektownymi fajerwerkami. W pokazach weźmie udział około 200 rekonstruktorów w historycznych strojach i rynsztunku.



 



Oblężenie Malborka, znane ze swej widowiskowości i niepowtarzalnej atmosfery sprawia, iż do miasta ściągają rzesze turystów, którzy wśród średniowiecznych rycerzy, rzemieślników i dworzan oraz przy dźwiękach średniowiecznej muzyki odbywają fascynującą podróż w czasie. Kulminacyjnym momentem jest barwna inscenizacja przedstawiająca nocną bitwę, jaka rozegrała się pod murami krzyżackiej fortecy. Podczas tej imprezy każdy uczestnik może znaleźć coś dla siebie; organizowane są m.in. turnieje rycerskie, turnieje strzeleckie, zabawy plebejskie, spektakle ogniowe, pokazy filmów oraz wyścigi smoczych łodzi. Program Oblężenia Malborka jest przygotowywany w taki sposób, aby sprostać oczekiwaniom zarówno turystów krajowych jak i zagranicznych, w różnym przedziale wiekowym.

Np. na najmłodsze dzieci czeka specjalny Gród Dziecięcy.



 



Jarmark rzemiosł średniowiecznych

Jarmark na Międzymurzu Zachodnim jest najchętniej odwiedzanym miejscem podczas imprezy plenerowej Oblężenie Malborka i stanowi – obok wielkiej inscenizacji – znak rozpoznawczy całego przedsięwzięcia. W zeszłym roku w ciągu czterech dni odwiedziło go blisko 100 tysięcy osób, z czego niemal 40 tysięcy w samą tylko sobotę, będącą głównym dniem imprezy. Wszystkie stoiska stylizowane są na kramy średniowieczne, zaś osoby prowadzące handel przebrane są w stroje z epoki i ręcznie wykonują swój asortyment, dzięki czemu można obejrzeć prawdziwych fachowców przy pracy. Taka organizacja jarmarku sprawia, że w miejscu tym czuć prawdziwy klimat średniowiecznego rynku, który pozwala turystom przenieść się do tamtych właśnie czasów. Na targu tym znajdzie się karczmy, w których można zjeść prawdziwy rycerski posiłek, oraz licznych rzemieślników i barwnych kupców. Lista jest długa i uwzględnia zarówno stoiska poświęcone militariom i rzemiosłu ciężkiemu (płatnerze, rusznikarze, kowale, łucznicy), co kramy artystyczne (bursztynnicy, bukieciarze, rzeźbiarze) i manufaktury (garncarze, wyrób pieczęci). Handel prowadzić będą nie tylko rzemieślnicy krajowi – jak co roku pojawią się również kupcy z zagranicy: Litwini, Białorusini, Ukraińcy. W trakcie tej edycji Oblężenia spodziewać się można niemal dwukrotnie większej liczby stoisk niż w latach poprzednich ze względu na szybko rosnącą popularność imprezy.



 



Obóz rycerski i pokazy życia rycerskiego, zabawy plebejskie, szranki i konkury

Namioty rycerskie nad Nogatem i przy Baszcie Maślankowej odwiedzić będzie można już w piątek przed południem, bowiem prawdziwe życie obozowe zacznie się tam jeszcze przed uwzględnionym w programie przemarszem wojsk i uroczystą inauguracją imprezy. Będzie to miejsce, w którym bractwa rycerskie i organizacje odtwórstwa historycznego grupować się będą przed bitwą i ukazywać turystom zwyczaje codziennego życia w czasach średniowiecznych. Będzie tu można zobaczyć przygotowywanie posiłków nad paleniskami, konserwację broni i zbroi oraz turnieje i potyczki, a także wziąć udział w zabawach ruchowych. Rycerze, dysponujący replikami średniowiecznych strojów i sprzętów, organizować będą zabawy plebejskie i szranki, w których brać udział będą mogli turyści – pojedynki na miecze, rzut oszczepem i wiele innych.. W obrębie obozu przewidziane są również atrakcje i konkursy sprawnościowe dla najmłodszych.



 



Pokazy konne, turnieje i zabawy rycerskie 

W fosie południowej toczyć się będą jak co roku bardzo widowiskowe pokazy konne i turnieje walk pieszych. Przez całe sobotnie popołudnie będzie można ze skarpy przy ulicy Starościńskiej podziwiać zdolności konnych akrobatów, a także konkurencje typowe dla średniowiecznych turniejów kawaleryjskich – umiejętność władania kopią i mieczem, trafianie do celu w galopie, walka z manekinami. Przewiduje się także pokaz łucznictwa konnego, buhurt (siłowa walka ciężko opancerzonej jazdy) oraz jousting (sportowa walka na kruszenie kopii), którymi zakończy się turniej. W trakcie kolejnych konkurencji na polu walki pojawiać się będą także wojownicy piesi z wyszkolonych grup rekonstrukcyjnych, toczący walki na miecze. Całemu pokazowi towarzyszyć będzie prezentacja sztuki jeździeckiej i przegląd technik walki, przedstawiane publiczności przez konferansjera.



 



Turnieje strzeleckie

Turnieje łucznicze i kusznicze stanowić będą dwie osobne dyscypliny, z których każda będzie rozbudowana znacznie bardziej niż ich odpowiedniki z lat poprzednich. Turniej kuszniczy odbędzie się w Fosie Głębokiej, w której dzień później ruszy bojowy turniej łuczniczy, poprzedzony sobotnimi eliminacjami na Wałach Plauena. Dużo rozbudowanych konkurencji zapowiada niezwykłe widowisko: strzelanie do tarczy, strzelanie na czas, strzał precyzyjny oraz zupełnie nowa dyscyplina – ostrzeliwanie z baszty i z murów celów imitujących wroga. Konkurencją finałową będzie punktowe strzelanie mistrzowskie na trzech odległościach.



 



Targ rzemiosła i różności

Pierwsze kramy na targu różności (domyślnie ulokowane na terenach przed kościołem Św. Jana, południowa strona Zamku – miejsce może się jednak zmienić) zaczną pojawiać się jeszcze przed Oblężeniem. Jarmark ten będzie skupiał kupców i handlarzy znacznie bardziej współczesnych niż ci obracający towarami na Międzymurzu Zachodnim – znaleźć tu będzie można drobne rękodzieło, pamiątki z Malborka, sprzęty użytku domowego i punkty spożywcze.



Lokalizacja
Starościńska 1 Malbork
Organizator: Zamek w Malborku
Rozpoczęcie: 08.07.2019 08:00
Zakończenie: 21.07.2019 08:00
Reklama
test