sobota, 18 maja 2024 17:39
Reklama
Reklama

Program dożywiania radni przyjęli błyskawicznie

Kilka dni zajęło miejskim służbom przygotowanie dokumentów, dzięki którym możliwe będzie prowadzenie akcji dożywiania osób niezamożnych, starszych i samotnych. Uchwały w tej sprawie podjęto na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Malborka.
Program dożywiania radni przyjęli błyskawicznie

Chodzi głownie o wieloletni program osłonowy w zakresie dożywiania „Pomoc gminy w zakresie dożywiania na lata 2014 – 2020”.

- Wojewoda poprosił, by bardzo szybko podjąć uchwały w sprawie dożywiania, bo to sprawa niezmiernej wagi - wyjaśniał powód zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Malborka jej przewodniczący, Arkadiusz Mroczkowski.

Radni zebrali się 14 stycznia, kilka dni po otrzymaniu informacji o konieczności przegłosowania programu i towarzyszących mu przepisów.

- W piątek (11 stycznia - przyp. red.) otrzymaliśmy pismo od wojewody w tej sprawie - precyzował Jacek Wojtuszkiewicz, szef Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Malborku. - Dokumenty są potrzebne, by MOPS mógł przystąpić do rządowego programu w zakresie dożywiania i wystąpić o pieniądze z budżetu państwa.

Właściwie obyło się bez dyskusji, choć radny Krzysztof Grylak miał wątpliwości co do celów określonych w programie.

- Program kierowany jest do dzieci, które cierpią z powodu niedożywienia, a nie do przekarmionych, tymczasem mowa jest w nim o kształtowaniu właściwych nawyków żywieniowych. To wręcz gorzki chichot i groteska - mówił radny Krzysztof Grylak.

- Ten zapis wynika z uchwały Rady Ministrów - tłumaczył Jacek Wojtuszkiewicz.

Wykreślenie tego zapisu zostało poddane pod głosowanie radnych, jednak rękę podniósł tylko autor poprawki, czyli Krzysztof Grylak.

- Gdybyśmy przegłosowali ten wniosek, to wojewoda w ramach nadzoru nad działalnością rady kazałby nam poprawiać uchwałę, co wydłużyłoby jej wejście w życie - zauważył radny Leszek Witkiewicz.

W roku 2013 objęto wsparciem w zakresie dożywiania 1088 rodzin (2410 osób). W ramach realizowania dożywiania w 2013 r. w trybie udzielania pomocy w postaci posiłku bez wydawania decyzji administracyjnej oraz przeprowadzania wywiadu środowiskowego objęto wsparciem trzech uczniów - czytamy w uchwale.

Program zakłada, że wsparcie należy się dzieciom do czasu podjęcia nauki w szkole podstawowej, uczniom do czasu ukończenia nauki w szkole ponadgimnazjalnej oraz osobom samotnym, starszym, chorym i niepełnosprawnym.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy uczeń albo dziecko wyraża chęć zjedzenia posiłku, odpowiednio dyrektor szkoły lub przedszkola informuje ośrodek pomocy społecznej o potrzebie udzielenia pomocy w formie posiłku. Przyznanie takiej pomocy odbywa się, bez wydania decyzji administracyjnej przyznającej posiłek oraz bez przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego - napisali autorzy programu.

Przy czym liczba dzieci i uczniów, którym ma być udzielona pomoc ten sposób, nie może przekroczyć 20 proc. liczby uczniów dożywianych w szkołach i przedszkolach na terenie gminy w poprzednim miesiącu kalendarzowym.

Jednocześnie radni przyjęli uchwałę w sprawie podwyższenia do 150 proc. kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania nieodpłatnie pomocy w zakresie dożywiania w formie świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności dla osób objętych programem. Określili również zasady zwrotu wydatków za udzielony posiłek przez mieszkańców korzystających z pomocy. W przypadku osób o dochodach do ustalonego na poziomie 150 proc. kryterium, nikt nie będzie żądał zwrotu wydatków za udzielony posiłek.

Uchwały muszą zostać opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego, jednak z mocą obowiązującą od 1 stycznia tego roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
test