sobota, 18 maja 2024 19:16
Reklama
Reklama

Malborska Strażnica Słowa

Malborskie Centrum Kultury i Edukacji po raz drugi pozyskało środki na realizację projektu Malborska Strażnica Słowa. Kwota przeznaczona na akcje Malborskiej Strażnicy Słowa to 35 000 zł pozyskane w ramach programu Promocji Języka Polskiego „Ojczysty dodaj do ulubionych” Narodowego Centrum Kultury.
Malborska Strażnica Słowa

Malborska Strażnica Słowa zakłada realizację pięciu zadań:

ELO!kwentni to akcja skierowana do młodzieży gimnazjalnej i licealnej oraz wolontariuszy pracujących w Radio Malbork, i ma na celu doskonalenie ich zachowań językowych, wykształcenie w nich poprawności mowy polskiej, a także zdobycie przez nich umiejętności dotyczących specyfiki pracy w radiu.

Jest to akcja edukacyjna, zakładająca przeprowadzenie warsztatów podnoszących kompetencje językowe młodzieży z zakresu poprawnej dykcji, poprawności wymowy oraz z emisji głosu.

„Bezbłędny Malborczyk”, czyli dyktando dla dorosłych oraz wykład z zakresu języka polskiego skierowane do dorosłych mieszkańców miasta Malborka.

Chętni uczestnicy w październiku br. jednocześnie napiszą ten sam tekst. W czasie sprawdzania prac uczestników przez komisję zaproszony gość, językoznawca, opowie o kompetencjach językowych i zawiłości mowy polskiej. 

Malborski Konkurs Krasomówczy – konkurs skierowany do młodzieży i dorosłych. Wydarzenie to ma na celu wyłonienie osób, które potrafią nadać konkretne treści słowom. Podczas wystąpień eliminacyjnych uczestnicy będą mieli za zadanie zaprezentować piękno naszego miasta, regionu, opisać dziś już legendarne postacie, wydarzenia historyczne lub legendy.

Ideą konkursu jest próba przekazania przez uczestników tego, co w ich odczuciu jest najważniejsze, albo zwyczajnie ważne, używając barwnego i bogatego języka. Bardzo istotnym motywem wypowiedzi jest obchodzona w tym roku 150 rocznica Powstania Styczniowego.

Partnerem w tej akcji będzie Koło Przewodników Malborskich, którego członkowie od lat z powodzeniem biorą udział w licznych konkursach krasomówczych.

Wielcy Nieobecni – Regionalny Konkurs Twórczości Poetów Polskich jest najbardziej popularną akcją w projekcie. Jest to festiwal poezji śpiewanej o zasięgu regionalnym. Każdy uczestnik będzie musiał przygotować dwa utwory. Dodatkowo nagradzane będzie przygotowanie utworu patrona roku 2013 – Juliana Tuwima. Festiwal doczekał się już siódmej edycji, jest to impreza z tradycjami i ciesząca się dużą popularnością w naszym regionie. 

"Ptasie Radio" to nowość w malborskim świecie kultury. Akcja ta ma na celu stworzenie oraz prezentację edukacyjnego spektaklu słowno-muzycznego, właśnie pod tytułem „PTASIE RADIO”. Spektakl będzie tworzony przez dzieci i skierowany do dzieci. Będzie zawierał zarówno wiersze, jak i teksty piosenek zaczerpnięte z twórczości polskich poetów i twórców (m.in. Julian Tuwim – jako Patron Roku 2013, Kornel Makuszyński, Aleksander Fredro, Jan Brzechwa, Maria Konopnicka). Będą to utwory mówione i śpiewane oparte przede wszystkim na dziełach polskich twórców.

Spektakl będzie finałowym produktem tygodniowych warsztatów, podczas których profesjonalny reżyser przeprowadzi z uczestnikami warsztaty aktorskie oraz wokalne i wprowadzi opracowane aranżacje utworów. Widowisko będzie przedstawiane dzieciom z malborskich szkół podstawowych. Nagrane utwory staną się także słuchowiskiem radiowym, prezentowanym w Radio Malbork.

Całość projektu podsumowuje akcja Ewaluacja Malborskiej Strażnicy Słowa. Będzie to wystawa fotografii w Ratuszu Staromiejskim, sporządzonych podczas wszystkich działań projektowych a także lista słów, które malborczycy wymienili jako najtrudniejsze do stosowania w życiu codziennym.

Kontakt i pytania w sprawie projektu: MCKiE, Dorota Pietrzak – koordynator projektu, [email protected]

Więcej na temat projektu przeczytacie na stronach MCKiE: www.kultura.malbork.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie małe

Temperatura: 18°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
test