poniedziałek, 20 maja 2024 13:26
Reklama
Reklama

Filiżanki Yoko Ono, czyli jak na Żuławach film kręcili

NOWY STAW. Na Żuławach gościła ekipa realizująca krótkometrażowy film fabularny. Zdjęcia kręcono w Nowym Stawie, Nowym Dworze Gdańskim i w okolicznych plenerach.
Filiżanki Yoko Ono, czyli jak na Żuławach film kręcili

Realizowany obraz jest częścią większego projektu pod nazwą „Dekalog89+.” W ubiegłym roku gdyński Instytut Promocji Edukacji ogłosił konkurs literacko-filmowy skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zadanie polegało na napisaniu opowiadania do jednego z przykazań Dekalogu. Najlepsze prace posłużyły za kanwę scenariuszy filmowych pisanych przez młodych filmowców. Film „Filiżanki Yoko Ono” powstaje jako pierwszy z dziesięciu krótkometrażówek.
- Tutaj pracuje się całkiem inaczej. Wolniej i spokojniej – opowiada reżyser, Andrzej Mańkowski. – Nie ma pośpiechu, ludzie żyją swoim rytmem. To dobry klimat dla filmowców.
Film opowiada historię młodej dziewczyny pragnącej wyrwać się z małego miasteczka. Jankę – główną bohaterkę – gra studentka IV roku warszawskiej Akademii Teatralnej, Kornelia Angowska. Drugą rolę kobiecą – Rosjanki Sary, która przyjeżdża do Polski – kreuje Edyta Łukaszewicz-Lisowska, aktorka Teatru Wierszalin i Baj Pomorski z Torunia. Drugoplanową rolę męską gra Krzysztof Kiersznowski, znany ze świetnych ról komediowych takich jak gangster „Nuta” w dwóch częściach „Vabanku” i Wąski w „Kilerze”.
- Krzysztof jest w tej chwili czołowym polskim aktorem, znakomicie budującym nawet tak niewielkie role jak ta, którą gra w moim obrazie – mówi Andrzej Mańkowski. – Pomaga w tym jego ogromne doświadczenie. Potrafi w jednej chwili skupić się na roli i świetnie ją zinterpretować. W teatrze jest na to więcej czasu, film natomiast wymaga zastosowania innych narzędzi aktorskich.
Dodajmy, że Krzysztof Kiersznowski to nie jedyna znana aktorska postać, biorąca udział w projekcie, gdyż według planów organizatorów w każdym filmie ma wystąpić ktoś z aktorskiej elity.
Bardzo możliwe, że pokaz realizowanego w nowostawskich mieszkaniach i plenerach filmu odbędzie się w przyszłym roku w „Ołówku”.

Premiera, producent, patroni, partnerzy
Premiera cyklu filmów „Dekalog 89 +” odbędzie się w roku 2009 na antenie TVP Kultura, która jest jego współproducentem. Etap filmowy projektu jest współfinansowany również przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON. Producentem wykonawczym cyklu jest Studio Filmowe HARPOON FILMS.
Wspólne przedsięwzięcie Fundacji IPE, PISF-u, TVP Kultura i Operonu promować będzie także specjalna edycja płyt DVD, skierowana do wszystkich polskich szkół ponadgimnazjalnych jako oryginalna i bezpłatna pomoc naukowa.
Patroni honorowi projektu: Maria Kieślowska – żona Krzysztofa Kieślowskiego, Krzysztof Piesiewicz, senator RP, współscenarzysta słynnego cyklu filmowego „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego oraz J.E. Abp Józef Życiński, metropolita lubelski.
Partnerzy projektu: Polski Instytut Sztuki Filmowej, TVP Kultura, Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON, Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
żuławiak 29.09.2008 16:45
ŻUŁAWAAAAAAAACH !!!

zachmurzenie duże

Temperatura: 22°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
test