Poniedziałek, 15.10.2018, imieniny: Jadwigi, Leonarda, Teresy

Tablica pamięci dla rtm. Witolda Pileckiego

  • 4.10.2018, 08:34 (aktualizacja 04.10.2018 08:42)
  • red.
Tablica pamięci dla rtm. Witolda Pileckiego Tomasz Sułkowski
Przy malborskich mostach stanęła tablica poświęcona rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Stowarzyszenie Historyczne im. 5 Wileńskiej Brygady AK zaprosiło na uroczystość odsłonięcia mieszkańców Malborka, przedstawicieli władz powiatowych, miejskich, kombatantów i darczyńców.

Główny organizator, Patryk Pawłowski, przywitał wszystkich gości i przypomniał bohaterskie czyny rotmistrza Pileckiego. Wspomniał, że rotmistrz w czasie okupacji niemieckiej został aresztowany i trafił do obozu śmierci w Oświęcimiu. Po ucieczce z Auschwitz – Birkenau, Witold Pilecki walczył w Powstaniu Warszawskim. Informował możnych ówczesnego świata o zagładzie ludzkości przez Niemców hitlerowskich. Prosił o ratunek. „Świat się dowiedział, nic nie powiedział...”

Ogłoszenie lokalne Malbork
Ogłoszenie lokalne Malbork
Ogłoszenie lokalne Malbork

- 25 maja 1948 r. został bestialsko zamordowany przez władzę ludową. Widać, że historia się powtarza. Wolność jest dana i zadana, stąd trzeba wciąż o nią walczyć. Cieszę się, że dzisiejsza uroczystość doszła do skutku. „Ludzi dobrej woli jest więcej”. Niech rotmistrz Witold Pilecki uczy nas troski o dobro wspólne, jakim jest nasza ojczyzna. Dla Polski warto ponieść trudy i cierpienie. Polska to nasz wspólny dom – mówił Patryk Pawłowski podczas uroczystości.

Poświęcenia tablicy dokonał ks. dr Arkadiusz Śnigier, malborski dziekan. Wspomniał, że w tym czynie czcimy postawę rotmistrza, jego cnoty i wartości, takie jak patriotyzm, ofiarność, miłość, przebaczenie, które nam przekazuje.

red.

Zdjęcia (28)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu malbork.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe