sobota, 20 kwietnia 2024 13:57
Reklama

Nie ma lepszej technologii

Chciałbyś pooglądać filmy w sieci w najwyższej jakości, pograć bez stresu w czasie rzeczywistym z pewnością, że znowu coś się przytnie lub przeciwnik będzie szybszy, a może pooglądać relacji live z wydarzeń kulturalnych lub transmisji meczów? Wiele dostępnych technologii, niestety, zawodzi.
Nie ma lepszej technologii

Jest jeszcze gorzej, gdy inny członek rodziny postanawia w tym samym czasie ściągać nowe gry czy oglądać teledyski na YouTube. Istnieje jednak sposób, by zapomnieć o tych niedogodnościach.
Lekarstwem jest światłowód.

Kilkanaście lat temu internet o prędkości do jednego megabita na sekundę wydawał się szczytem techniki. Dzisiaj, choć wciąż spotykany w wielu zakątkach Polski, jest wolnym przeżytkiem.Wprawdzie w zupełności wystarczy nam ona do przeglądania stron WWW, odbierania maili bez dużych załączników, ale już wysłanie pliku o rozmiarze 100MB zajmie około dwóch godzin.
Jeden megabit skutecznie zniechęca też do przeglądania serwisów z filmami czy muzyką czy grania w sieci w czasu rzeczywistego.

Przejdźmy więc na wyższy poziom. Prędkość od 1 do 3 Mbps, to wciąż wolny dostęp do internetu, ale umożliwia oglądanie filmów i słuchanie muzyki. Niestety, w jakości do 480p. Gry sieciowe czasu rzeczywistego będą działać pod warunkiem, że ping będzie w granicach 30ms. Prędkość do 8 Mbps, oczywiście od 3, pozwoli nam na swobodne korzystanie z większej liczby usług: oglądanie filmów w jakości 720p, grę w gry sieciowe czasu rzeczywistego czy odbieranie średnich plików lub poczty elektronicznej z średniej wielkości załącznikami. Przy prędkości od 8 do 14 Mbps nie powinniśmy mieć problemów z odtwarzaniem filmów w jakości powyżej 720p.

Z kolei przy przepustowości od 14 do 100 Mbps możemy śmiało oglądać filmy w jakości 1080p i więcej, prowadzić rozmowy audio-video w jakości FullHD, odbierać kilka dużych plików jednocześnie. Posiadając takie łącze możliwe jest nawet postawienie własnego serwera. Wysłanie pliku 100MB zajmie minutę.
Oczywiście to teoria, która może lec w gruzach, gdy wszyscy członkowie naszej rodziny postanowią intensywnie korzystać z internetu: grać, oglądać filmy, ściągać muzykę…Remedium na takie przypadłości jest światłowód.
- Obecnie nie ma lepszej technologii, która odpowiadałaby na potrzeby klientów – przekonuje Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska dodając, że różni klienci mają różne oczekiwania również w odniesieniu do liczby wykorzystywanych urządzeń w sieci domowej. Światłowód staje się na świecie standardem. Jeszcze rok temu powiedzielibyśmy, że w Polsce technologia ta raczkuje. Dzisiaj możemy stwierdzić, że stanęliśmy na nogi i śmiało kroczymy przed siebie.

Miliardy złotych na ten cel przekazuje budżet państwa w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Nie próżnują też firmy telekomunikacyjne.Plany jednego z największych graczy, Orange, mówią o objęciu zasięgiem światłowodu co czwartego polskiego gospodarstwa domowego do końca przyszłego roku. Dotychczas firma objęła jego zasięgiem 1,7 mln gospodarstw domowych. Do końca przyszłego roku może to być nawet 3,5 mln. Zapowiada też doprowadzenie szybkiego łącza do co piątej szkoły w kraju.

To ważne, bo: - Przed wakacjami łączyliśmy się przez Skype z pisarką z Izraela. Wszystko było w porządku, dopóki nie rozpoczęła się przerwa i dziesiątki uczniów zaczęło korzystać z internetu. Nasza grupa straciła połączenie – mówi jeden z uczniów szkoły w Chełmku, w południowej Polsce. W rozwój sieci angażują się też Netia i Inea.

Likwidację białych plam w dostępie do szybkiego internetu, zwłaszcza na wsiach, ma wspierać tzw. program „Polska Cyfrowa". Podpisane w ostatnich tygodniach w jego ramach umowy mają wartość 2 mld zł.

Na specjalny program „Polska Cyfrowa” w latach 2014-2020 z funduszy unijnych pójdzie osiem miliardów złotych. Razem z wkładem krajowym daje to ponad 10 miliardów na cyfryzację Polski. W tym na szybki internet.

Internet Światłowód Malbork - http://swiatlowod.orange.pl/malbork

 


Podziel się
Oceń

zachmurzenie duże

Temperatura: 5°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
test