piątek, 29 marca 2024 11:35
Reklama
Reklama

Radni nieoczekiwanie przerwali obrady

W ubiegły czwartek miała zapaść ostateczna decyzja w sprawie przyszłej sieci szkół w związku z likwidacją gimnazjów. Jednak w trakcie debaty radnych Arkadiusz Mroczkowski, przewodniczący Rady Miasta Malborka, nagle ogłosił przerwę w obradach.
Radni nieoczekiwanie przerwali obrady

Jak obwieścił w czwartek przewodniczący Arkadiusz Mroczkowski, przerwa początkowo miała obowiązywać do wtorku. Ale tuż po tym wystąpieniu radny Dariusz Kowalczyk zauważył, że przewodniczący Rady Miasta nie może arbitralnie przerwać obrad. Zgodnie ze statutem miasta, na wniosek przewodniczącego obrad bądź radnego, to rada może postanowić o przerwaniu sesji i kontynuowaniu obrad w innym wyznaczonym terminie na kolejnym posiedzeniu tej samej sesji.

- Chcę serdecznie przeprosić – zwrócił się do zgromadzonych przewodniczący Arkadiusz Mroczkowski przyznając, że statut miasta nie pozwala, by to on ogłaszał przerwę w posiedzeniu.

Przewodniczący tłumaczył swoje postępowanie emocjami, które wzbudza reforma oświaty. Mówił, że radni powinni dać sobie czas na spokojne przemyślenia.

A jest co rozważać. Zgodnie z przymiarkami, w mieście pojawi się nowa placówka. To Szkoła Podstawowa nr 1 w miejsce obecnego Gimnazjum nr 1. Zmienią się także obwody szkolne. Projekt uchwały zakłada przeniesienie ul. Rolniczej do obwodu Szkoły Podstawowej nr 5 (z SP nr 3) oraz przeniesienie ul. Sienkiewicza do obwodu Szkoły Podstawowej nr 9 ( z SP nr 8), a także podział dotychczasowego obwodu Szkoły Podstawowej nr 9 – przeniesienie części ulic do obwodu Szkoły Podstawowej nr 1. Jak podkreśla magistrat, nowe granice obwodów publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Miasto Malbork dotyczą wyłącznie uczniów, którzy od roku szkolnego 2017/2018 będą przyjmowani do klas pierwszych oraz uczniów nowych (zmieniających miejsce zamieszkania na Malbork).

Jednak te ruchy nie wywołują kontrowersji. Najwięcej emocji budzi los Gimnazjum nr 3. Zresztą przedstawiciele tej szkoły byli obecni podczas czwartkowych obrad. Wszystko ze względu na dorobek tej placówki, która wyróżniała się na tle innych szkół. Przypomnijmy, chcąc zachować zespół nauczycielski w całości, władze miasta zabiegały w starostwie o uruchomienie w obecnym Gimnazjum nr 3 liceum ogólnokształcącego. Ale włodarze powiatu powiedzieli „nie” tej inicjatywie.

- Po dokładnej analizie, biorąc pod uwagę skutki merytoryczne i społeczne nie mogliśmy zaakceptować tego wniosku – tłumaczył radnym Waldemar Lamkowski, wicestarosta malborski. - Demografia jest nieubłagana. Gdyby taki pomysł pojawił się 25 lat temu, bo decyzja byłaby pozytywna. Ale teraz nie jest to racjonalne, by ratować jedną szkołę likwidując drugą, bo jeśli wyrazilibyśmy zgodę, musielibyśmy zamknąć któreś z naszych liceów. Jednak jesteśmy otwarci na współpracę. Nieważne, czy nauczyciele są z miejskich czy powiatowych szkół, bo to są wszystko nasi mieszkańcy. Dlatego oczekujemy na informację, jacy nauczyciele będą potrzebowali pomocy. Chcemy pomóc, ale musimy wiedzieć, gdzie, komu i kiedy. Możemy również powierzyć miastu prowadzenie szkoły mistrzostwa sportowego, bo to zadanie powiatu.

Właśnie ta propozycja była dyskutowana. W budynku Szkoły Podstawowej nr 5, już po likwidacji gimnazjum, które zajmuje część obiektu, będzie 39 sal, a docelowo znajdzie się tam 16 oddziałów, bo projekt zakłada po dwa oddziały w ośmioklasowej szkole.

- Należy więc przygotować się przez dwa najbliższe lata logistyczne do wykorzystania tego kompleksu szkolnego na szkołę mistrzostwa sportowego lub uruchomienie oddziałów mistrzostwa sportowego lub klas sportowych w Szkole Podstawowej nr 5 – mówił radny Zenon Kowiel.

- Mamy skłócone środowisko nauczycieli, dyrektorów i likwidację szkoły, która jest naszą chlubą – ubolewał radny Jacek Markowski. - Nauczyciele znajdą pracę, ale to już nie będzie taki zespół, jak teraz.

Głos zabrał również burmistrz Marek Charzewski.

- Zachowanie dorobku Gimnazjum nr 3 będzie możliwe dzięki utworzeniu szkoły ponadpodstawowej. Tworząc szkołę mistrzostwa sportowego nie zachowamy tego dorobku. Stąd nasza determinacja, by stworzyć tam liceum ogólnokształcącego zakończona negatywną opinią starosty. Co do szkoły mistrzostwa sportowego, to nie ma kłopotu, by w ciągu dwóch lat je stworzyć. Ale czy to ratuje zatrudnionych w gimnazjum nauczycieli? Zachowa dorobek? Moim zdaniem, nie. Owszem, ograniczy negatywne skutki wprowadzenia tej ustawy – mówił Charzewski. - Budynek będzie się wyludniał, więc prędzej czy później pojawi się więc problem, co zrobić z budynkiem. Wtedy trzeba będzie podjąć decyzję, czy uruchamiamy tam szkołę mistrzostwa sportowego czy np. niepubliczną szkołę ponadpodstawową.

Do dyskusji na temat przyszłości malborskiej oświaty radni wrócą 1 marca (środa) o godz. 13.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie małe

Temperatura: 14°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 27 km/h

Reklama
test