×
Piątek, 20.04.2018, imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Władze powiatu nie chcą nowego liceum

  • 17.02.2017, 16:16
  • (AMS) fot. Tomasz Sułkowski
Władze powiatu nie chcą nowego liceum
Potwierdziły się przypuszczenia burmistrza, że władze powiatu nie będą zainteresowane uruchomieniem nowego liceum w obecnym Gimnazjum nr 3. To inicjatywa samego środowiska nauczycielskiego.

Przypomnijmy, jakiś czas temu zrodził się pomysł, by Gimnazjum nr 3, mające wysokie notowania w Pomorskiem, nie została po prostu połączone ze Szkołą Podstawową nr 5, jak przewiduje nowelizacja prawa oświatowego, ale przekształcone w szkołę ponadgimnazjalną, a docelowo, w roku szkolnym 2019/2020 – w liceum. Takie plany wymagają jednak akceptacji władz powiatu, które są organem prowadzącym dla wszystkich szkół ponadgimnazjalnych.

W styczniu włodarze miasta i powiatu spotkali się w tej sprawie. Relacjonujący te rozmowy burmistrz przyznał, że nie ma złudzeń na zgodę władz powiatowych na miejską propozycję. Dlatego najprawdopodobniej dojdzie do połączenia Gimnazjum nr 3 z „piątką”.

W poniedziałek starosta Mirosław Czapla ogłosił swoje oficjalne stanowisko. Czytamy w nim, że z uwagi na społeczne znaczenie problemu i możliwe skutki proponowanego rozwiązania, Zarząd Powiatu przed podjęciem decyzji zapoznał się z opiniami środowiska szkolnego reprezentujących szkoły powiatowe, czyli dyrektorów, rad pedagogicznych i rad rodziców oraz radnych z Komisji Edukacji Kultury i Sportu Rady Powiatu Malborskiego. Zarząd wysłuchał również stanowiska władz Malborka, dyrektorów szkół gimnazjalnych oraz związków zawodowych, a także przedstawiciela rodziców Gimnazjum nr 3 i pracowników Wydziału Promocji, Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym.

- Zarząd Powiatu dokonał szczegółowej analizy skutków proponowanego rozwiązania dla szkół podstawowych, a zwłaszcza dla liceów ogólnokształcących w bliższej i dalszej perspektywie. Wynika z niej jednoznacznie, że konsekwencją powstania nowego liceum jest redukcja zatrudnienia w szkołach powiatowych oraz konieczność likwidacji jednej placówki, czyli liceum ogólnokształcącego w najbliższych latach. W związku z tym proponowane rozwiązanie jest dla powiatu nie do przyjęcia – podkreśla Mirosław Czapla, starosta malborski. - Rozumiejąc wagę problemu i kierując się ideą nauczycielskiej i samorządowej solidarności, władze powiatu malborskiego i kierownictwo szkół ponadgimnazjalnych zwróciło się do burmistrza i dyrektorów gimnazjów z inicjatywą przyjścia z pomocą zwolnionym w najbliższych latach nauczycielom gimnazjów.

Starosta nie przekreśla jednak ewentualnej przyszłej współpracy z władzami miasta.

- Zwracamy się z alternatywną propozycją przekazania zadania własnego powiatu polegającego na prowadzeniu szkoły mistrzostwa sportowego na poziomie szkoły podstawowej, zgodnie z art. 8 prawa oświatowego z możliwością udostępnienia internatu dla uczniów tej szkoły – informuje Mirosław Czapla. - W ocenie Zarządu Powiatu propozycja ta stwarza możliwość wzbogacenia oferty edukacyjnej i pozyskania uczniów spoza miasta.

Czy burmistrz zainteresuje się takim rozwiązaniem, na razie nie wiadomo.

(AMS) fot. Tomasz Sułkowski
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe