×
Piątek, 20.04.2018, imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Zmiany w ochronie drzew i krzewów

  • 15.02.2017, 23:12
  • (opr A)
Zmiany w ochronie drzew i krzewów https://pixabay.com/pl/users/Skitterphoto-324082/
Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe przepisy związane z usuwaniem drzew i krzewów. Najważniejsze zmiany dotyczą właścicieli prywatnych posesji, którzy mogą bez zezwolenia wyciąć drzewa i krzewy, pod warunkiem, że nie jest to związane z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą. Zmieniły się też zasady naliczania opłat za wycinkę oraz zmniejszyły się kary z tego tytułu.

Nie oznacza to jednak braku jakichkolwiek ograniczeń w usuwaniu drzew i krzewów na terenie prywatnych gruntów. Dlatego przed usunięciem drzewa lub krzewu właściciel posesji powinien upewnić się, czy nie jest ono siedliskiem chronionych gatunków zwierząt, roślin lub grzybów (np. porostów). W przypadku potwierdzenia, należy uzyskać z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska lub Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zezwolenie na działania dotyczące tych gatunków.
- Jeżeli na drzewie lub krzewie znajdują się gniazda ptaków, wycinka jest możliwa po uzyskaniu zezwoleń (odstępstw od obowiązujących zakazów) we wskazanym w zezwoleniu terminie. Nie powinno się wycinać takich drzew i krzewów w okresie lęgowym ptaków, to jest od 1 marca do 15 października – informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Warto też pamiętać nim sięgnie się po piłę, nawet na własnym terenie, że usunięcie drzewa może być także utrudnione lub niemożliwe, jeżeli jest ono objęte dodatkową ochroną. A więc jest pomnikiem przyrody, jest zadrzewieniem śródpólnym, nadwodnym lub przydrożnym w parku krajobrazowym czy obszarze chronionego krajobrazu albo jest pod ochroną konserwatora zabytków.
Więcej informacji na temat obowiązujących przepisów dotyczących wycinki drzew na stronie internetowej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku: gdansk.rdos.gov.pl.

(opr A)
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe