Środa, 20.06.2018, imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Budynek gotowy na przyjęcie podopiecznych

  • 14.02.2017, 23:51 (aktualizacja 15.02.2017 00:06)
  • (BG) fot. Tomasz Sułkowski
Budynek gotowy na przyjęcie podopiecznych
Środowiskowy Dom Samopomocy w Malborku zacznie swoją działalność od 1 marca. Mogliśmy zajrzeć do wnętrza budynku.

Na stanowisko kierownika placówki została wybrana Katarzyna Pawlak, która wcześniej była kierownikiem Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie.

- Przed otwarciem placówki zostało nam jeszcze trochę pracy, bo musimy doposażyć obiekt. Pozostało nam jeszcze wyposażenie pracowni i sal wspierająco-aktywizujących. Zakupy są w takcie, a część rzeczy zostało już zamówionych. Podstawowe umeblowanie gabinetów już znajduje się w ośrodku, ale czekamy na specjalistyczny sprzęt, m in. rehabilitacyjny – mówi Katarzyna Pawlak, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Malborku.

Jednocześnie trwa rekrutacja przyszłych pracowników. Oferta zatrudnienia spotkała się z dużym zainteresowaniem.

- Wpłynęło bardzo dużo wniosków aplikacyjnych. Kryteria naboru nałożone przez rozporządzenie są jednak dość restrykcyjne. Między innymi, trzeba spełniać wymóg posiadania minimum półrocznego stażu pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi. Taki staż pracy musi być udokumentowany – tłumaczy Katarzyna Pawlak. - W placówce powstanie osiem nowych etatów oprócz kierownika. Do pomocy zostanie zatrudnionych dwóch stażystów.

Wiadomo też, komu nowy obiekt będzie służył. Oferta skierowana jest do osób dorosłych, czyli powyżej 18 roku życia posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

- Ponadto należy posiadać dwa zaświadczenia lekarskie. Pierwsze od lekarza psychiatry lub neurologa o chorobie, diagnozie. Drugie zaświadczenie musi być od lekarza rodzinnego o braku przeciwwskazań w uczestnictwie w zajęciach w Środowiskowym Domu Samopomocy. - informuje kierownik placówki. - Reasumując, muszą być to osoby, które leczą się psychiatrycznie bądź neurologicznie właśnie z powodów psychiatrycznych lub druga grupa z niepełnosprawnością intelektualną.

Ośrodek przeznaczony jest dla mieszkańców Malborka. Na początku będzie się tam mogło znaleźć 30 osób.

- Biorąc pod uwagę metraż i potencjał tego miejsca, z biegiem czasu będzie ich znacznie więcej. Osoby zainteresowane mogą składać podania w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Malborku. Zajęcia będą się odbywały od godziny 7 do 16 – mówi Katarzyna Pawlak.

To dobre informacje dla wszystkich skupionych w Stowarzyszeniu Pomocy Miś. Rodzice, którzy są członkami organizacji, od lat postulowali o uruchomienie takiego ośrodka, który mógłby choć na kilka godzin zapewnić opiekę ich dzieciom, które w wielu przypadkach dzisiaj są już... dorośli, tyle lat minęło od pierwszych rozmów o profesjonalnej placówce. Zresztą Miś już angażuje się w działania Środowiskowego Domu Samopomocy.

- Roman Wesołowski, prezes stowarzyszenia, jak i inni rodzice, wyrażają chęć i wolę pomocy społecznej w związku z organizacją i rozruchem tego miejsca. Dodatkowo mają zgromadzone pieniądze, które będą rozdysponowane na doposażenie tego obiektu. Duża grupa rodziców i dzieci ze stowarzyszenia jest zainteresowanych zajęciami – przyznaje kierownik placówki.

Budowa Środowiskowego Domu Samopomocy pochłonęła ponad 2 mln 350 tys. zł, z czego 545 tys. zł pochodzi z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

(BG) fot. Tomasz Sułkowski

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe