niedziela, 28 kwietnia 2024 10:33
Reklama

Zielone światło dla projektu przebudowy Mostu Tczewskiego. Konserwator przedstawił jednak wiele dodatkowych problemów do rozwiązania

W Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Gdańsku miała miejsce konferencja Igora Strzoka – Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Głównym tematem było zielone światło wraz z warunkami do dalszych prac przy przebudowie drogowego Mostu Tczewskiego na Wiśle. Na koniec miało miejsce nieoczekiwane zajście. Podczas konferencji pojawił się Tomasz Korzeniowski z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Gdańsku z odpisem wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dotyczącym mostu na Wiśle w Tczewie.
Zielone światło dla projektu przebudowy Mostu Tczewskiego. Konserwator przedstawił jednak wiele dodatkowych problemów do rozwiązania

Autor: W. Mocny

Konferencja miała miejsce 1 grudnia. Zgoda wojewódzkiego konserwatora na dalsze prace obwarowana jest licznymi uwagami i zaleceniami.


 

Zatwierdzony projekt

- Chciałem zakomunikować proces sfinalizowania procesu zatwierdzania projektu rekonstrukcji przebudowy, konserwacji Mostu Tczewskiego w zakresie w jakim wpłynęły do nas decyzje dotyczące tego zabytku – oznajmił Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków. - 11 kwietnia br. podpisałem decyzję umożliwiającą przeniesienie pozostałości przęsła ESTB, pochodzącego z czasów II wojny światowej, a zamontowanego w latach 50-tych XX w. z nad nurtu Wisły na brzeg. Przęsło to będzie tam eksponowane. 25 października dokonaliśmy pozytywnej oceny i wydaliśmy decyzję pozwalającą na rekonstrukcję czterech kwadratowych w rzucie wież przyczółka zachodniego. Te cztery wieże oraz znajdująca się pomiędzy nimi ostrołukowa arkada, otwierająca dawny most będzie najbardziej charakterystycznym elementem tego mostu. 30 listopada podpisałem decyzję umożliwiającą projekt cylindrycznych wież, które znajdowały się na dwóch filarach mostowych. Mam nadzieję, że w przyszłości zostaną one zrekonstruowane na wszystkich historycznych filarach mostu.


 

Od kwietnia możliwe było przeniesienie przęsła ESTB, natomiast od października możliwe jest dalsze procedowanie rekonstrukcji przyczółka zachodniego. Zapewne potrwa to kilka lat, ale środki na ten cel zapewniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Polskiego Ładu.

Konserwator dodał, że należy zaprojektować na nowo kopie przęsła Carla Lentza oraz prac konserwatorskich przęseł niemieckich z 1911 r. na wschodnim brzegu Wisły, które są jeszcze w miarę dobrym stanie. Igor Strzok zauważył, że nie wymagałoby to szczególnie dużych nakładów.

Do tego odtworzenie tzw. tymczasowego przęsła saperskiego w jakiejś formie.


 

Koncepcja obiektu oddziału muzeum do opracowania

Pojawił się też wątek Oddziału Muzeum II Wojny Światowej, które ma zostać umiejscowione w przyczółku mostu od strony Tczewa. Zdaniem Igora Strzoka ten 3 kondygnacyjny obiekt z dwoma stropami (3 kondygnacje) na razie nie jest przystosowany do funkcji muzealnych. Obiekt jest, zdaniem konserwatora zbyt długi i zbyt szeroki w stosunku do historycznego przyczółka mostowego (jego reszki zniszczono w 2019 r.). Konieczny jest projekt przebudowy np. uwzględniający wjazd. Zdaniem I. Strzoka o ile cała przebudowa mostu zajmie jeszcze kilka lat, o tyle zbudowanie muzeum powinno nastąpić jak najszybciej. Znaczenie Mostów Tczewskich dla obrony II Rzeczpospolitej było ogromne i stanowiło szczególny cel Niemców hitlerowskich.


 

Odpis wyroku WSA

Tomasz Korzeniowski z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Gdańsku, jak wspomnieliśmy na początku przekazał odpis wyroku wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków oraz dziennikarzom.

Wyrok WSA dotyczył skargi Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Gdańsku na postanowienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 23 marca 2023 r. wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji poprzedniego konserwatora wojewódzkiego Agnieszki Kowalskiej. Sąd uchylił zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 15 lutego 2023 r


 

- To pozwolenie zakładało zniszczenie wpisanego do rejestru zabytków mostu, bo przemilcza jakiekolwiek działanie losu zabytków, który ma nagle zniknąć, a w jego miejscu ma powstać nowa konstrukcja – stwierdził T. Korzeniowski. - Myśmy wystąpili do MKiDN o uchylenie tego wadliwego pozwolenia, a minister kultury początkowo odmówił, ale sąd wydał wyrok w którym podzielił argumentację TonZ. (czyli odbudowę mostu z uwzględnieniem ważnych wydarzeń historycznych związanych z mostem).


 

Wawrzyniec Mocny


 

*Więcej informacji na ten temat w najbliższym numerze Gazety Tczewskiej, która ukaże się 6 grudnia.


 



Podziel się
Oceń

bezchmurnie

Temperatura: 16°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
test