Jak przygotować się na ocieplanie stropodachu?

  • 13.05.2020, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Jak przygotować się na ocieplanie stropodachu?
W wielu starszych domach – mających 20 lub więcej lat – często konieczne jest przeprowadzanie prac remontowych lub termomodernizacji. Warto przy tym pamiętać o ociepleniu stropodachu. To w tym miejscu może dochodzić do największych strac ciepła lub nagrzewania się wnętrza podczas upałów. Jak przygotować się do takiego remontu?

Ocieplanie stropodachu – dostępne metody

Modernizacja termiczna dachów może być wykonywana metodą kładzenia płyt materiału izolacyjnego lub wdmuchiwania granulatu w puste przestrzenie. W wypadku skośnych dachów często wybierany jest pierwszy sposób, a płyty często montowane są od wewnątrz, by uniknąć konieczności demontażu zadaszenia. Ocieplanie stropodachu również wykonuje się tą metodą, ale często stosuje się też granulat wdmuchiwany między izolację a pozostałe warstwy. Jest to szybszy i tańszy sposób, który nie wiąże się z długotrwałym i uciążliwym remontem. Ocieplenie stropodachu granulatem można wykonać bez demontażu już istniejących warstw izolacji, o ile są suche i w ogólnie dobrym stanie. Wtedy jest ono dodatkową warstwą, zwiększającą wydajność energetyczną. Granulat może też pełnić funkcję jedynej izolacji, i często jest stosowany nie tylko do ocieplania stropodachów, ale też innych kondygnacji – np. piwnic, a także ścian i podłóg.

Ocieplanie stropodachu – niezbędne przygotowania

Firmy zajmujące się ocieplaniem stropodachów metodą wdmuchiwania, takie jak https://stropodachy.com.pl/docieplenia-stropodachow/ deklarują, że prace są nieinwazyjne i trwają jeden lub dwa dni – w zależności od wielkości dachu. Mimo że ocieplanie stropodachu faktycznie nie wiąże się z uciążliwymi pracami, warto zabezpieczyć dom przed zapyleniem. Jeżeli prace prowadzone są od zewnątrz, wystarczy pozostawić zamknięte okna. Jeżeli jednak ocieplenie stropodachu wymaga prac także wewnątrz budynku, warto osłonić meble folią, by nie osadził się na nich pył powstały przy nawiercaniu otworów technologicznych i drobiny granulatu. Lepiej też nie przebywać w bezpośredniej bliskości pracowników bez maseczki przeciwpyłowej.


 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: