Elementy drewniane na zamówienie – naprawiaj, nie wyrzucaj!

  • 11.05.2020, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Elementy drewniane na zamówienie – naprawiaj, nie wyrzucaj!
Dbanie o przedmioty w duchu zero waste staje się coraz popularniejsze. Zaletą naprawiania mebli jest nie tylko dbanie o środowisko, ale także oszczędność – wiele napraw można wykonać samodzielnie lub zamówić np. elementy drewniane u fachowca – jest to o wiele tańsze rozwiązanie, niż zakup nowego mebla. Jak konserwować i dbać o elementy drewniane w domu?

Surowe elementy drewniane

Często spotykane są elementy z surowego drewna lub lekko zaimpregnowanego. Są one najłatwiejsze do naprawy lub wymiany, szczególnie że często są ukryte w mało widocznych miejscach. Takie części to np. listwy podtrzymujące materace lub drobne elementy konstrukcyjne. Często wystarczy zakup odpowiedniej długości kawałka drewna w markecie budowlanym i chwila poświęcona na docięcie pod wymiar. Decydując się na samodzielną wymianę elementów drewnianych warto jednak upewnić się, że kupujemy materiał o odpowiedniej wytrzymałości, by uniknąć jego ponownego uszkodzenia. Jeżeli konieczne jest użycie wkrętów, warto wcześniej nawiercić w listwie otwory, by zapobiec pękaniu drewna. Warto też zastosować impregnat lub zwykły olej, by zabezpieczyć elementy drewniane przed wilgocią.

Lakierowane i ozdobne elementy drewniane

Naprawa lub wymiana widocznych elementów z drewna jest bardziej skomplikowana, czasem warto skorzystać z usług stolarza, takiego jak https://stolmar.co.pl. Niektórzy decydują się jednak na samodzielną renowację. Co jest potrzebne?

Przede wszystkim konieczne jest sprawdzenie ogólnego stanu technicznego mebla – zwłaszcza mocowań i części konstrukcyjnych. Nawet niewielkie ubytki czy pęknięcia mogą się rozrastać, warto więc uzupełnić je lub wzmocnić np. metalowymi listwami. Drobne ubytki w lakierze często można uzupełnić specjalnymi kitami lub woskami. Niektóre elementy drewniane, takie jak nogi od szafek czy łóżek mają standardowe wymiary i można je łatwo zastąpić. W wypadku starych mebli często konieczne jest jednak wykonanie przez stolarza elementów drewnianych na zamówienie. Dotyczy to zwłaszcza rzeźbionych nóg lub np. drzwiczek, które w domowych warunkach byłyby niemożliwe do naprawy. Nawet zatrudnienie stolarza jest jednak tańsze, niż zakup nowych mebli, a satysfakcja z renowacji często jest ogromna.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: