czwartek, 18 kwietnia 2024 21:09

Fosforan spożywczy i inne dodatki – jakie substancje wspierają produkcję żywności?

Trudno wyobrazić sobie przemysł spożywczy bez rozmaitych dodatków. Nadają one produktom określone właściwości i przyspieszają proces produkcji. Wśród nich znajdziemy chociażby fosforany, białko wieprzowe, czy skrobię.
  • 03.04.2020 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Fosforan spożywczy i inne dodatki – jakie substancje wspierają produkcję żywności?

Skrobia pszenna – czy jest uniwersalna?

Substancja ta wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym na wiele sposobów. Otrzymuje się ją z pszenicy w wyniku złożonego procesu. Polega on na wielostopniowym mieleniu, separowaniu i wymywaniu ziaren, a następnie ich odwodnieniu, suszeniu i mieleniu. Skrobia pszenna ma duży wpływ na właściwości produktu, dlatego tak chętnie jest stosowana przez producentów. Dzięki niej poprawie ulega tekstura produktu oraz jego stabilność. Wynika to z faktu, że skrobia poprawia wiązanie wody, co jest przydatne podczas obróbki termicznej. Dodatek ten znajdziemy w wielu produktach spożywczych, m.in. w przetworach mięsnych, garmażeryjnych, a także konserwach mięsno-warzywnych i rybnych. Skrobia pszenna jest także składnikiem pieczywa, wyrobów mącznych, czy zagęstników do deserów.

Białko wieprzowe – jaką pełni rolę?

W przemyśle mięsnym natomiast z powodzeniem stosuje się naturalne mięsne dodatki. Dzięki temu skutecznie zwiększa się zawartość mięsa w produkcie. Jednym z takich dodatków jest białko wieprzowe. To substancja bogata w składniki odżywcze, które naszemu organizmowi są niezwykle potrzebne. Białko w końcu jest podstawowym składnikiem budulcowym naszego organizmu, a dorosły człowiek może mieć go w sobie nawet czternaście kilogramów. Jego pożyteczność jest ogromna. Dzięki niemu łatwiej usunąć toksyny, czy zregenerować tkanki. Kolagenowe białko wieprzowe natomiast pozyskuje się ze skór wieprzowych i stosuje jako dodatek w przemyśle spożywczym. Przyspiesza on proces produkcji i poprawia jakość oferowanych wyrobów, np. wędlin. Dodanie go poprawi ich apetycznosć, strukturę produktu oraz jego gryzalność. Dzięki temu skutecznie zmniejsza się również ilość odpadów podczas procesu plastrowania.

Fosforan spożywczy – co warto wiedzieć?

Są to nieorganiczne związki chemiczne, które występują w naturze, ale mogą również być wytwarzane sztucznie. Fosforan spożywczy znajdziemy w kiełkach, orzechach, soi czy rybach. W procesie produkcji żywności może pełnić rolę przeciwutleniaczy, emulgatorów, a nawet regulatorów kwasowości. Fosforan spożywczy najczęściej dodaje się do mięs, zwłaszcza wędlin. Znajdziesz go np. na tej stronie http://oqema.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/przemysl-miesny-drobiarski-i-rybny/. Dzięki niemu szynka ma różowy kolor, a konsystencja wędlin zachęca do ich zakupu. W produkcji stosuje się takie fosforany jak kwas fosforowy, fosforany sodu, potasu, wapnia czy magnezu. Dodanie ich do produktu ogranicza również rozwój drobnoustrojów i minimalizuje proces utleniania tłuszczów. Przemysł mięsny nie jest jednak jedyną gałęzią branży spożywczej, która wykorzystuje fosforany. Znajdziemy je także w płatkach zbożowych, ciastach, galaretkach, a nawet w napojach typu cola. W przemyśle mleczarskim natomiast wykorzystuje się je ze względu na właściwości antyzbrylające i przedłużające termin przydatności do spożycia.

--- Artykuł sponsorowany ---


test