Oczko wodne – o czym trzeba wiedzieć przy zakładaniu?

  • 09.10.2019, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Oczko wodne – o czym trzeba wiedzieć przy zakładaniu?
Oczka wodne ciekawie ozdabiają działki i przydomowe ogródki. Mogą być większe, mniejsze, ale tez różnią się głębokością, od czego uzależnione jest nasadzanie roślin na różnych poziomach wody. Niezależnie jednak od charakteru oczka, zawsze stanowi ono osobliwą dekorację, wprowadza wyjątkowy nastrój spokoju i relaksacji.

Dlaczego warto?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że każde oczko wodne, nawet najmniejsze, wzbogaca mikroklimat terenu zielonego. Dzięki parującej wodzie rośliny zostają odpowiednio nawilżone, szybciej rosną, a powietrze w ogrodzie jest czystsze, bardziej rześkie. Działka ozdobiona oczkiem wodnym daje szereg możliwości stworzenia kącika relaksacji z dala od ulicznego zgiełku. Obserwowanie roślinności dryfującej po wodzie i porastającej brzegi akwenu oraz świat maleńkich zwierzątek, które zostały zwabione obecnością wody to wyjątkowa uczta dla zmysłów. 

Rośliny i zwierzęta wodne

Oczka wodne są różne. Niektóre składają się z samej wody otoczonej kamieniami czy innymi dekoracjami, a inne pełne są różnych roślin. Można pokusić się o zarybienie zbiornika, np. karpiami czy tez mniejszymi rybkami, ale wtedy trzeba zadbać o odpowiednią proporcję cienia i słońca oraz odpowiednie wymiary zbiornika, np. prawidłowa głębokość akwenu dla ryb to ok. 100-120 cm i powierzchnia 20 m2.

Z kolei wybierając gatunki roślin do aranżacji efektownego oczka wodnego, trzeba wziąć po d uwagę strefy wodne. Na średniej głębokości znajdują się rośliny, które będą wzrastać w większej części pod lustrem wody, czyli np. strzałka wodna czy pałka wąskolistna. Z kolei na dnie, czyli poniżej 70 cm poniżej lustra wody, bytują takie rośliny jak lilia wodna czy grążel żółty. W strefie wody płytkiej (do 30 cm) dobrze będą się czuć np. okrężnica bagienna czy tatarak zwyczajny.

Oczywiście zostaje jeszcze strefa bagienna, gdzie bytują roślinny lubiące tereny podmokłe, np. skrzyp błotny czy rdest wężownik. Natomiast osobliwego uroku dodają oczku wodnemu rośliny pływające po tafli wody, czyli np. hiacynt wodny lub azola karolińska.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie tego sklepu akwarystycznego:https://www.plantica.pl/blog/rosliny-do-oczka-wodnego-38, gdzie można zdobyć cenną wiedzę, czytając teksty blogowe. W tym miejscu można też kupić wysokiej jakości sprzęty potrzebne do aranżacji montażu oczka.

Lokalizacja – to jest bardzo ważne

Jeśli myślisz o wzbogaceniu swojej działki, to taka wodna dekoracje jest świetnym pomysłem. Na początku wybierz odpowiednią lokalizację. Przede wszystkim będziesz potrzebować większej ilości miejsca, aby oczko było widoczne, a nie zostało przytłumione. W przypadku umieszczenia go blisko krzewów i drzew trzeba liczyć się z tym, że spadając liście czy igły będą gnić, zanieczyszczać wodę i teren wokół oczka. Drzewo powinno się znajdować ale w większej odległości, aby w godzinach najmocniejszego operowania słońca dawały trochę cienia, także dla żyjących w wodzie stworzeń czy roślin. 

Warto też zadbać o to, aby w jego pobliżu był stały dostęp do wody. Wtedy pielęgnacja oczka będzie przebiegała sprawnie i przyjemnie.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: