czwartek, 25 kwietnia 2024 03:21

Co do jedzenia dla niemowlaka?

Większość rodziców niemowląt zastanawia się, kiedy i jakie produkty podawać dziecku, poza mlekiem mamy lub modyfikowanym. Istnieje na ten temat wiele teorii i wytycznych, rodzice często nie wiedzą czym się kierować w podjęciu tak ważnych decyzji. Najważniejsze jest to, aby nie dać się zwariować i zaufać zdrowemu rozsądkowi.
  • 16.07.2019 19:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Co do jedzenia dla niemowlaka?

Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety?

Dzieci karmione naturalnie, czyli mlekiem matki powinny rozpocząć przyjmowanie nowych pokarmów około 6 miesiąca życia, a dzieci karmione mlekiem modyfikowanym, są gotowe na nowe pokarmy już od ukończenia 4 miesiąca. W tej kwestii większość lekarzy jest zgodnych ze sobą. Trzeba pamiętać, że każdy produkt podaje się stopniowo, początkowo w małych ilościach i po kolei. Nie wskazane jest podawanie dziecku kilku produktów w jednym czasie.

Kaszki dla niemowląt.

Popularnym produktem przeznaczonym do żywienia niemowląt są kaszki. Początkowo zaczynamy od podawania niemowlakowi kaszki bezglutenowej, np. ryżowej. W sytuacji, gdy niemowlę nie toleruje mleka modyfikowanego, dobrym wyborem będzie kaszka bezmleczna, przygotowywana na wodzie lub na mleku matki. Niekiedy problemem staje się decyzja, kiedy zacząć podawać kasze zawierające gluten. Wytyczne mówią o tym, że gluten należy wprowadzać do diety niemowlaka między 6 a 12 miesiącem życia, robiąc to stopniowo, w małych ilościach. Gluten zawiera kasza manna oraz wszystkie inne kasze wytworzone z pszenicy, żyta, jęczmienia lub owsa. Popularnym daniem dla niemowlaka jest kasza manna na wodzie, która jest lekkostrawna i bogata w jod. Dla niemowląt zalecana jest zarówno kasza manna błyskawiczna, jak i tradycyjna. Kasza manna na wodzie może być wzbogacona o odrobinę cukru lub owoce. W Internecie bardzo łatwo można znaleźć informacje, jak ugotować kaszę manną na wodzie lub na mleku. Po podaniu dziecku glutenu należy zaobserwować, czy nie pojawia się wysypka na twarzy niemowlaka, ponieważ może to świadczyć o nietolerancji na ten składnik.

Mięso, warzywa, owoce.

Niemowlę, które ukończyło 6 miesiąc, może zacząć jeść gotowane warzywa, owoce, a w następnej kolejności gotowane mięso. Pierwsze warzywa to ziemniak, marchew, brokuł, pietruszka, dynia, kalafior. Pierwszymi owocami powinny być te sezonowe, najczęściej to jabłko, gruszka, truskawki lub jagody. Jako pierwsze podajemy mięso z kurczaka, indyka, później mięso z królika. Około 7 miesiąca życia dziecka można podać żółtko, ugotowane lub w postaci lanych kluseczek. Trzeba pamiętać, że w pierwszym roku życia wszystkie nowe pokarmy nie zastępują posiłków mlecznych, są one jedynie dodatkiem, czyli rozszerzeniem diety. Dopiero w późniejszym okresie zamieniamy posiłki mleczne na bezmleczne.

Materiał zewnętrzny


test