czwartek, 25 kwietnia 2024 21:40

Co zrobić, gdy miesiączka zbyt obfita?

Wiele kobiet skarży się na zbyt obfite miesiączki. Może to oznaczać poważne problemy, jednak średnio u połowy z tych kobiet nie występują zaburzenia miesiączkowania. Niestety trudno subiektywnie ocenić, czy kobieta rzeczywiście zmaga się z obfitą miesiączką.
  • 16.07.2019 19:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Co zrobić, gdy miesiączka zbyt obfita?

Jak rozpoznać zbyt obfite miesiączkowanie?

W przebiegu miesiączki prawidłowo kobieta traci około 30-80 ml krwi. Jeśli jej ilość jest większa- powyżej 100 ml można stwierdzić, że miesiączki są zbyt obfite. Jest to jedno z najczęstszych zaburzeń miesiączkowania. Możemy wyróżnić dwa rodzaje zbyt obfitych krwawień miesiączkowych: hypermenorrhoea, czyli przypadek, w którym ilość krwi jest zbyt duża, ale czas trwania menstruacji jest prawidłowy oraz mennorrhagia, gdzie obfita miesiączka trwa dłużej- od 7 do 10 dni.

Zaburzenia miesiączkowania można rozpoznać, jeśli pojawiają się skrzepy we krwi miesiączkowej, szybkie męczenie się, osłabienie organizmu oraz konieczność zmieniania podpasek co 1-2 godziny.

Co robić w przypadku obfitej miesiączki?

Jeśli obfite krwawienie miesiączkowe nie mają podłoża chorobowego ani nie powoduje anemii, utraty żelaza, a powrót do formy następuje dość szybko, nie ma powodu do zmartwień. Można jednak podczas menstruacji zastosować leki na obfite miesiączki bez recepty, które zawierają żelazo np. Hemorigen, Acti-Globin, Pluszsz Żelazo+Multiwitamina. Suplement diety Hemorigen został stworzony na bazie rośliny o nazwie kynoza kanadyjska. Jest to roślina występująca obecnie w wielu krajach, w Polsce również powszechnie występuje. W składzie tej rośliny znajdują się: cholina, flawonoidy, garbniki, kwasy wielofenolowe, karotenoidy i wiele innych cennych substancji, które pomagają zapobiec anemii i nie tylko. Inne sioła na obfite miesiączki to: krwawnik pospolity, gryka zwyczajna oraz ziele tasznika.

W problemach z obfitymi miesiączkami pomoże ginekolog, przepisując leki hormonalne w postaci leków doustnych, plastrów, pierścieni dopochwowy lub spirali antykoncepcyjnej. W trakcie stosowania tych metod antykoncepcji nie ma miesiączki, a jedynie krwawienie z odstawienia. Krwawienie wtedy jest zazwyczaj skąpe lub nie ma go wcale.

Jeśli istnieją powody, które uniemożliwiają stosowanie leków hormonalnych, ginekolodzy zalecają niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz antyfibrynolityczne, które zmniejszają czas krwawienia.

W przypadku, gdy obfite miesiączki są efektem choroby, konieczne jest jej wyleczenie. Powodem tego problemu nierzadko są choroby ginekologiczne np. mięśniaki macicy, endometrioza, choroby jajników lub ciąża pozamaciczna. Jednak zdarza się, że zaburzenia miesiączkowania są efektem takich chorób jak: niedoczynność tarczycy, zaburzenia krzepnięcia krwi.

Materiał zewnętrzny


test