czwartek, 18 kwietnia 2024 19:30

Napięcie przedmiesiączkowe- jak sobie z nim radzić?

Wiele kobiet zmaga się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, które występuje zawsze w drugiej połowie cyklu. To, co dzieje się z ciałem i umysłem kobiety w tym czasie jest spowodowane wahaniami hormonów. Ataki płaczu, złości, bóle piersi, zaparcia lub biegunka to najczęstsze objawy towarzyszące kobietom przed okresem.
  • 16.07.2019 19:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Napięcie przedmiesiączkowe- jak sobie z nim radzić?

Napięcie przedmiesiączkowe u każdej kobiety wygląda inaczej.

Obecnie opisano około 150 różnych dolegliwości związanych z napięciem przedmiesiączkowym. Do najczęstszych objawów należą: rozdrażnienie, bezsenność, nadmierny apetyt, trudności w koncentracji, ataki płaczu, złości, wzdęcia, zaparcia, biegunka, migrenowe bóle głowy. Może dochodzić z do zatrzymywania się wody w organizmie, nogi i ręce często puchną. Ponadto kobiety bardzo często odczuwają osłabienie przed okresem, jest to związane ze spadkiem odporności w tym czasie.

Przyczyny PMS.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) jest spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. W pierwszej połowie cyklu miesiączkowego rośnie poziom estrogenu, w drugiej połowie rośnie poziom progesteronu. Objawy PMS pojawiają się wtedy, gdy produkcja progesteronu jest za mała. Dochodzi wtedy do równowagi hormonalnej. U niektórych kobiet powstawanie PMS jest skutkiem podwyższonej prolaktyny, hormonu przysadki mózgowej, który jest odpowiedzialny za rozwój gruczołu piersiowego oraz za produkcję mleka w czasie ciąży i karmienia piersią. Z wyjątkiem ciąży, z napięciem przedmiesiączkowym zmaga się większość kobiet w wieku 20 a 30 lat. Nastolatki nie mają tego problemu, ze względu na brak owulacji przez pierwsze 2 lata od rozpoczęcia miesiączkowania.

Napięcie przedmiesiączkowe- jak sobie z nim radzić?

Aby złagodzić uciążliwe objawy, zaleca się ograniczyć spożycie soli kuchennej, picie większej ilości wody niegazowanej. Można spróbować mieszanek ziół o lekkim działaniu moczopędnym, pomaga to usunąć nadmiar gromadzącej się wody w organizmie. Jednak ten sposób najlepiej skonsultować z lekarzem. Ważne jest, aby wyeliminować z diety produkty tłuste, smażone, wzdymające, aby nie obciążać układu pokarmowego.

Warto uzupełniać witaminy i makroelementy, zwłaszcza witaminy z grupy B. W przypadku bólów brzucha można zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne, a przypadku nerwowości czy depresji- leki uspokajające. Stan napięcia przedmiesiączkowego może być mylony z nerwicą, depresją czy zaburzeniami osobowości. Dlatego PMS trzeba leczyć, pomocą mogą okazać się tabletki antykoncepcyjne. Poza tym warto zadbać o długi sen i inne przyjemności, np. aktywność fizyczna, taniec lub inne ulubione hobby. Nie zapominajmy o odpoczynku, ważne sprawy mogą poczekać.

 

Materiał zewnętrzny


test