Jak wygląda praca geodety na placu budowy?

  • 13.05.2019, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Jak wygląda praca geodety na placu budowy?
Geodezja to zawód, który jest bardzo mocno powiązany z budownictwem. Głównym zadaniem geodetów jest wszelkiego rodzaju pomiar. Czy to działek, czy gruntów, czy innych przestrzeni, najczęściej przed podjęciem budowy lub w jej trakcie. Geodeta musi być obecny na każdym etapie wznoszenia budowli, aby po raz kolejny przeprowadzać istotne pomiary. Zazwyczaj robi to z drugą osobą – pomocnikiem, z użyciem specjalistycznych narzędzi. Oprócz pomiarów, specjalista ten zajmuje się sporządzaniem map geodezyjnych. Warto rozszerzyć te definicję i szerzej spojrzeć na ten zawód.

Geodeci – pomiary i projekty na budowie

Pomiary służą więc do celów projektowych. Nim ekipa budowlana zacznie wznosić budynek czy, chociażby, kłaść fundamenty, na plac wkracza geodeta. Przygotowuje najpotrzebniejsze dokumenty, które są wynikiem jego pracy w terenie. Dopiero później można zacząć działać i wykonywać pierwsze etapy. Jednak geodeta może również wykonywać inne pomiary. Może zająć się ewidencją gruntów, a także opisem rzeźby terenu. Pracownik geodezyjny może wspomóc w wycenie nieruchomości, poprzez badania kartograficzno-geodezyjne. To nie jest zawód, związany tylko z jedną branżą. Geodezja to aktualnie ogromne pole możliwości dla wszystkich, których pasjonują podobne czynności pomiarowe.

Bardzo wiele osób zastanawia się, jaki powinien być dobry geodeta. Przede wszystkim musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, to podstawa do podjęcia odpowiedzialnej pracy w terenie. Każdy pomiar jest na wagę złota. Zwłaszcza jeżeli wznosimy wyjątkowo duże i skomplikowane konstrukcje. Geodeta powinien więc być dokładny i skupiony. Czasami lepiej jest powtórzyć pomiar niż otrzymać błędny, mylący wynik. Zbieranie pomiarów wymaga także czasu – a więc cierpliwość to podstawa, jeżeli pragniemy zostać geodetami. Wyobraźnia przestrzenna i wiedza matematyczna uzupełnia tę listę. Warto o tym pamiętać, wybierając wyższe wykształcenie.

Specjalistyczne narzędzia pomiarowe

Aby pomiary były dokładne, budowlańcy kupują różnego rodzaju narzędzia. Nowoczesne technologie to najlepsze rozwiązanie, jeżeli chodzi o uzyskanie poprawnych i bardzo precyzyjnych wartości, które posłużą dalszym pracom geodezyjnym i budowlanym. Najpopularniejszym narzędziem jest dalmierz laserowy. Jak sama nazwa wskazuje, mierzy różnego rodzaju odległości, bez przymusu pokonywania ich pieszo. Dalmierze sprawdzają się nie tylko w branży budowlanej i geodezyjnej. Są doskonałym rozwiązaniem dla wielu innych specjalizacji, w których pomiar jest bardzo istotny. To niewielkie, mobilne urządzenia, oparte w swym działaniu o technologię laserową. Pozwalają na pomiar z bardzo dużej odległości i to bez problemu, w każdych warunkach pogodowych. Niestraszne im deszcze czy mgły, ale ostateczna wydajność zależy od modelu.

Podobnie popularne są niwelatory laserowe. To urządzenia, dzięki którym można przeprowadzić pomiar niwelacyjny. Zazwyczaj kupuje się je w całym zestawie – z przenośną łatą i lekkim statywem, który ułatwia pracę w terenie, i to w różnych warunkach. Nowoczesne modele umożliwiają wygodny pomiar poziomu, pionu lub pomagają też wyznaczyć spadki terenu.

To dodatkowy plus i komfort dla budowlańca, który musi szybki i dokładnie pomierzyć różnice wysokości. Odpowiednie niwelatory można zakupić na specjalistycznych stronach, takich jak: https://pomiar24.pl/produkty/niwelatory-i-zestawy-do-niwelacji. Gotowe zestawy do niwelacji, gwarancja i pomocny zespół pracowników dobierze odpowiednie instrumenty do pracy, w zależności od zadania.

Grupa Tipmedia
--- Materiał partnera ---
Podziel się: