Środa, 26.06.2019

Na czym polega naprawa alternatorów?

  • 14.11.2018, 12:00
Na czym polega naprawa alternatorów?
Alternator to bardzo ważna część układu elektrycznego w samochodzie. Jej awaria to nie tylko duży problem, ale także i wydatek. Dlatego rozsądna jest jego regeneracja. Dlaczego?

Czym jest alternator?

Alternator to prądnica prądu przemiennego. Pierwszy model powstał już w XIX wieku, a jego twórcą był nie kto inny, jak Nicola Tesla. Zadaniem alternatora jest zmiana energii mechanicznej w prąd przemienny. Dzięki temu może on podtrzymywać ładowanie akumulatora. Pomaga mu w tym regulator napięcia. Jego działanie jest proste. Gdy napięcie w akumulatorze spada, zwiększa się prąd wzbudny. Dzięki układowi kompensacji temperatury napięcie ładowania zwiększa się, gdy na zewnątrz panują niskie temperatury. W ten sposób unikniemy problemów z uruchomieniem silnika.

Jak rozpoznać awarię?

Uszkodzenia alternatora najczęściej sygnalizuje nam kontrolka ładowania akumulatora. Jej brak podczas włączonego zapłonu przy zgaszonym silniku również zwiastuje problemy. To jednak nie jedyne objawy. Niepokojące może okazać się także szybkie rozładowywanie akumulatora czy zbyt niskie napięcie podawane do niego. Prawidłowo pracujący alternator zapewnia napięcie na poziomie 13,8-14,5V. Jeśli będzie ono zbyt mało, bateria szybko rozładuje się. Jeśli będzie zbyt wysokie, możemy doprowadzić do jej uszkodzenia. Nie możemy także zignorować hałasów, które wydobywają się z silnika. Przybierają one na sile wraz ze wzrostem obrotów i ustają po zdjęciu paska klinowego. Naszą uwagę powinny przykuć także nierównomiernie świecące światła, co może skutkować częstym przepalaniem się żarówek.

Naprawa alternatorów – co psuje się najczęściej?

Najczęściej awarii ulegają szczotki alternatora oraz łożysko. Jest to wynikiem standardowej eksploatacji samochodu. Oprócz wspomnianych elementów zużyciu mogą ulec także diody, wirnik, pierścień ślizgowy, czy koło pasowe. Możemy je wymienić samodzielnie, jednak wymaga to posiadania niezbędnych narzędzi. Naprawa alternatorów w starszych samochodach, w których elektroniki było niewiele, była prostym zadaniem. Obecnie jednak nie jest to takie proste. Producenci samochodów celowo umieszczają alternator w trudno dostępnym miejscu, abyśmy skorzystali z pomocy autoryzowanych punktów serwisowych. Jeśli więc nie mamy odpowiedniej wiedzy i narzędzi, lepiej udać się na warsztat. Wizyta u mechanika daje nam wiele możliwości. Przede wszystkim, specjalista upewni nas, że winnym problemów z pracą auta jest właśnie alternator. Po drugie zaproponuje tańsze rozwiązanie niż zakup nowego urządzenia. Zobacz tutaj ofertę jednego z warsztatów zajmujących się naprawą alternatorów. Jedną z opcji jest chociażby regeneracja alternatora. Polega ona na wymianie zniszczonych elementów na nowe. Dzięki temu oszczędzimy dużą ilość pieniędzy, a urządzenie będzie działało bez zarzutów przez kolejne kilkanaście lat.

Podziel się: